Ženeva 22. apríla (TASR) - Sýria vyhostila z utečeneckého tábora na svojom území desiatky irackých utečencov, vrátane mnohých detí, a poslala ich späť do vlasti. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyjadril nad týmto krokom obavy.
Sýrske bezpečnostné zložky v pondelok vstúpili do utečeneckého tábora El-Hol na severovýchode Sýrie a odvliekli 32 Iračanov - deväť dospelých a 23 detí, ktorí prišli do krajiny hľadať útočisko. Predpokladá sa, že ich vzali späť na irackú stranu hraníc.
Podľa UNHCR všetci azylanti pochádzali z irackého mesta Tikrít - rodiska Saddáma Husajna, ktoré padlo do rúk americkým vojskám pred týždňom. Ako dôvod ich vyhostenia úrady uviedli "obavy o bezpečnosť".
K podobnému vyhosteniu došlo 13. apríla, keď sýrska bezpečnosť odvliekla z tábora El-Hol 12 Iračanov a previezla ich späť do Iraku. Aj táto skupina pochádzala z Husajnovej bašty Tikrít.
UNHCR uznal, že hosťujúce krajiny (vrátane Sýrie) sú pod tlakom, aby po páde režimu v Bagdade neposkytovali útočisko Husajnovým prisluhovačom. Zároveň však vyzval Sýriu, aby poskytla bezpečné útočisko utečencom a ľuďom žiadajúcim o azyl.
"Sme si vedomí zložitosti situácie, no trváme na tom, aby všetky zúčastnené strany dodržiavali základné normy medzinárodného práva o utečencoch," zdôraznil vysoký komisár UNHCR Ruud Lubbers.
Medzinárodná Konvencia o utečencoch z roku 1951 obsahuje klauzulu, ktorá hovorí, že vláda môže odmietnuť udeliť azyl, ak má spoľahlivý dôvod domnievať sa, že žiadateľ o azyl sa dopustil vojnových zločinov alebo zločinu proti ľudskosti, spáchal vážny trestný čin nepolitického charakteru mimo azylovej krajiny, alebo sa nejakým činom previnil voči princípom OSN.
V sýrskom utečeneckom tábore El-Hol je v súčasnosti 128 utečencov z Iraku, vrátane 27, ktorí sem utiekli po prvej vojne v Perzskom zálive v roku 1991. Podľa UNHCR majú všetci irackí utečenci právo zostať v Sýrii. UNHCR tiež vyjadril obavy nad osudom asi tisícky utečencov, ktorí uviazli v zemi nikoho medzi Irakom a Jordánskom, pretože Jordánsko pred nimi zatvorilo hranice. Utečenci žijú v čoraz horších podmienkach a UNHCR vyzýva Ammán, aby otvoril hranice pre všetkých. Podľa najnovších informácií Jordánsko premiestnilo 270 z týchto utečencov do tábora OSN Ruvajšíd, vzdialenom 60 kilometrov západne od jordánsko-irackých hraníc.