"My nerobíme nič. Všetko organizuje podpredseda vlády Pál Csáky a úrad vlády centrálne. Čo budú robiť nevieme," uviedol vedúci kancelárie predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Marián Krajňák. Krajský úrad Košice má na starosti iba technicko-organizačnú stránku referenda.
Na stránke úradu vlády eureferendum je uvedené, že v Košiciach, podobne ako v ďalších siedmich krajských mestách, sa uskutoční 29. apríla iba regionálna konferencia. Nijaké ďalšie akcie tam neboli. Úrad vicepremiéra Pála Csákyho zorganizoval v Košiciach jediný inštruktážny seminár, ktorý sa skončil podľa viacerých účastníkov takmer fiaskom, keď aj s deviatimi bratislavskými úradníkmi sa zišlo v sále celkovo 30 ľudí, hoci tam mali byť starostovia a primátori väčšiny obcí Košického kraja a štátni úradníci z okresných úradov.
Podľa poslednej oficiálnej správy o priebehu kampane zverejnenej na internete, už šesť týždňov mala bežať mediálna kampaň pripravená vybranými agentúrami a štyri týždne pred referendom už mala byť intenzívna a masívna. Na východe Slovenska by ste však márne hľadali čo len jediný billboard alebo letáčik, nehovoriac o happeningoch, koncertoch a pod.
Ani hovorkyňa Grémia tretieho sektora (G3S) SR a členka košického krajského grémia Ľuba Blaškovičová nemohla agentúru SITA informovať o dajakých aktivitách. "Všetko sa organizuje centrálne z Bratislavy - a takto to potom aj vyzerá. Už minulého roku G3S ponúkalo P. Csákymu spoluprácu pri príprave stratégie a regionálne grémiá pri koordinácii kampane, no úradníci na stretnutí v Bratislave nám povedali, že to netreba. Podľa môjho názoru kampaň už mala dávno začať. V súčasnosti už mali byť podujatia v plnom prúde, no na východnom Slovensku sa nič nedeje," povedala v rozhovore pre agentúru SITA Ľ. Blaškovičová.
Na stránke eureferendum je zverejnený rozsiahly zoznam mimovládnych organizácií ktoré dostali od
50 000 až do 250 000 korún na rôzne aktivity v rámci predreferendovej kampane, no vieme len o jedinej v súčasnosti realizovanej aktivite na východe Slovenska.