Washington 23. apríla (TASR) - Americkí predstavitelia plánujúci budúcnosť povojnového Iraku podcenili organizačnú schopnosť tamojšej šiitskej väčšiny a nie sú pripravení zabrániť formovaniu protiamerickej islamskej fundamentalistickej vlády. Uvádzajú to vo svojom dnešnom vydaní noviny Washington Post.
Ako píše denník s odvolaním sa na predstaviteľov administratívy prezidenta Georgea W. Busha, zo správ amerických spravodajských služieb, ktoré sa tento týždeň dostali do rúk členom vlády, vyplýva, že šiiti sú zrejme lepšie organizovaní, než sa predpokladalo.
Šiiti, ktorí boli potláčaní za vlády teraz už zosadeného prezidenta Saddáma Husajna, predstavujú asi 60 percent irackej populácie.
Washington Post informuje, že pondelňajšia schôdza generálov a admirálov v Pentagóne sa spontánne zmenila na seminár o irackých šiitoch a stratégii USA na zakročenie proti islamskému fundamentalizmu v Iraku.
Americkí predstavitelia tento týždeň uviedli, že kým sa vláda chystala zvrhnúť Saddámov režim, príliš málo pozornosti sa venovalo dynamickému vývoju v náboženských a politických kruhoch v Iraku. Konštatujú tiež, že vláda si plne neuvedomila ašpirácie šiitov a teraz sa obáva vzniku protiamerickej fundamentalistickej administratívy, píše Washington Post.
Podľa denníka niektorí analytici amerických spravodajských služieb a irackí odborníci pred začiatkom vojny varovali Bushovu administratívu pred skutočnosťou, že sa pripravuje na zvrhnutie Saddáma, ale nemá zatiaľ poruke žiadnu vládu, ktorá by sa mohla po Saddámovom páde ujať moci v Iraku. Tieto upozornenia však údajne neboli vypočuté, alebo sa im pri plánovaní povojnovej budúcnosti krajiny neprikladal veľký význam.
Hlasy proti prítomnosti amerických vojakov v Iraku sa ozývajú aj na momentálne prebiehajúcej púti v irackom meste Karbalá. Niektorí šiitskí predstavitelia vyzývajú, aby sa zhromaždenie v Karbale stalo protestom proti dominancii USA v krajine.
Bush však v utorok bagatelizoval snahy šiitov o vytvorenie islamského štátu v Iraku, ako aj ich výzvy na čo najskorší odchod amerických vojakov z krajiny.
Šéf Bieleho domu ďalej uviedol, že USA neplánujú začať ďalšiu vojnu, čím reagoval na špekulácie o tom, že rastúci nátlak na Sýriu by mohol byť predzvesťou ďalšieho vojnového konfliktu v rámci Bushovej kampane proti krajinám obviňovaným z podporovania terorizmu.