Londýn 23. apríla (TASR) - Z irackých múzeí zmizli v uplynulých dňoch poklady pochádzajúce priamo z kolísky ľudskej civilizácie. Čo s tým svet hodlá robiť?
Ako prvá zareagovala na drancovanie irackých pamätihodností OSN, ktorú už pred začiatkom vojny varoval Pentagón, že k tomu môže dôjsť, a teraz Spojené národy obviňujú amerických vojakov, že drancovaniu nedokázali zabrániť.
OSN pripravuje plán na záchranu irackého kultúrneho dedičstva, alebo aspoň jeho časti. Bude to však ťažká úloha, pretože Iračania napáchali pri rabovaní a ničení nesmierne škody.
Spojené štáty prevzali časť zodpovednosti za tieto škody a americký minister zahraničných vecí Colin Powell sľúbil, že USA pomôžu pri obnove irackých pamiatok. Neznámy darca zase finančne podporil tím expertov Britského múzea v Londýne, ktorý bude zisťovať rozsah škôd, ako aj to, či sa vôbec dajú napraviť.
"Pri archeologických vykopávkach často nájdeme len malé kúsky, ktoré potom dávame dokopy. A tak nejako to asi bude vyzerať s irackými pamiatkami. Bude to, ako by sme robili archeologické vykopávky priamo v irackom múzeu," vysvetľuje John Curtis z blízkovýchodného oddelenia Britského múzea.
Ide, samozrejme, o pamiatky, ktoré boli poškodené, ale zostali v Iraku. V prípade tých, ktoré boli z krajiny vyvezené, pôjde síce tiež o mravčiu prácu, ale iného druhu.
Podľa riaditeľa Britského múzea Neila McGregora bude treba jednak zamedziť pašovaniu predmetov z Iraku a potom aj zaistiť, aby sa nedali predať do iných krajín. "Dúfam, že sa podarí uzavrieť medzinárodnú dohodu a vlády sa zaviažu, že nič, čo by mohlo pochádzať z irackých zbierok umení, nebude možné získať legálnou cestou a vráti sa do Iraku," dodal.
"Je tu istá paralela. Počas druhej svetovej vojny spojenci podpísali v roku 1943 dohodu, že všetky obchody s umeleckými dielami v nacistickej Európe možno anulovať. Dúfam, že aj teraz by sa mohla uzavrieť takáto dohoda. Jednotlivé vlády by sa mali zaviazať, že vrátia Iraku všetko, čo by mohlo pochádzať z irackých zbierok," vyzýva Neil McGregor.
Podľa Johna Curtisa teraz je najdôležitejšie zabrániť pašovaniu irackých pamiatok do zahraničia, pričom zákaz vývozu všetkých pamiatok a umeleckých diel sa musí dodržiavať na oboch stranách hraníc zvlášť po tom, ako bude v Iraku obnovená letecká doprava. To je kľúčová podmienka.
Realita je ale iná. Aj napriek sankciám OSN, ktoré vlastne zakazujú akýkoľvek obchod s Irakom, čierny obchod v krajine prekvitá. Počas prvej vojny v Perzskom zálive sa z irackých múzeí stratilo zhruba 5000 exponátov a dodnes sa ich do Iraku vrátilo len päť...