Berlín 23. apríla (TASR) - Na zelenom matraci v zhrdzavenej posteli leží jednoročný Mustafa. Tenučké rúčky má ovinuté obväzom, z ktorého trčí infúzna ihla. Chlapčeka trápia úporné hnačky. Na vine je voda, ktorá tečie v Basre už tri dni výdatne zo všetkých kohútikov. Odvtedy ako funguje v meste vodovod, sa v nemocniciach ocitlo veľa detí. Bez vody by však bola situácia ešte horšia, približuje situáciu na juhu Iraku dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Podľa pracovníkov Medzinárodného Červeného kríža môžu za súčasnú situáciu samotní obyvatelia Basry. Osem najdôležitejších vodární pracuje na plný výkon a do miestnej vodovodnej siete dodáva 16.000 kubíkov vody za hodinu. Podľa technikov z Červeného kríža je problém v tom, že obyvatelia mesta púšťajú vodu z provizórne pozliepaného vodovodu naplno a vo veľkých množstvách. "Klesá tým tlak vo vodných pumpách a vzniká vákuum, ktorým sa do čistých potrubí dostáva zahnívajúca voda, " tvrdia technici Červeného kríža. Voda sa nehodí ani na čistenie zubov, nieto ešte na pitie.
Deti z Basry netúžia po čokoláde, či cukríkoch, ukazujú na ústa a pýtajú si - vodu, píše v reportáži Die Welt.
Pitná voda je v Basre očividne úzkoprofilovým tovarom. Za veľké šťastie považujú domáci, keď sa v uliciach Basry objavia tankovacie autá britskej armády alebo niektorej z humanitných organizácií. Vojaci rozdelia denne 400.000 litrov pitnej vody, ďalších 75.000 litrov je v plastikových fľašiach. Toto množstvo však zďaleka nestačí pre 1,7 milióna obyvateľov Basry.
Veľa Iračanov preto kupuje vodu, ktorá je vedľajším produktom pri výrobe elektriny v miestnej elektrárni. Dúfajú pritom, že táto voda je zdravotne bezchybná. Desať litrov vody stojí 350 dinárov, ešte pred vojnou to bolo 100 dinárov, hovorí doktor al-Mansúri, lekár jednej z nemocníc v Basre. Sú to síce len malé výdavky, avšak veľa peňazí pre tých, ktorí od ukončenia vojny nemajú prácu, dodáva v závere Die Welt.