ancúzov z úspechu Jeana Marie Le Pena v prvom kole prezidentských volieb v apríli 2002". S takýmto názorom sa však nestotožňuje Slovensko. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda novinárom v Paríži povedal, že SR bude presadzovať zachovanie rotujúceho predsedníctva v Európskej únii. To by sa však mohlo vykonávať aj v modifikovanej podobe.
Predseda Konventu o budúcnosti Európy bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d`Estaing počas summitu v Aténach minulý týždeň uviedol, že väčšie členské štáty EÚ preferujú, aby bol prezident volený až na päť rokov. Malé krajiny, či už do EÚ patria alebo sú k členstvu pozvané, však s voľbou prezidenta nesúhlasia.
Podľa nich by bol v takom prípade prezident nevyhnutne volený zo zástupcov väčších členských krajín.
Giscard d`Estaing, ktorý sa v tomto ohľade prikláňa na stranu veľkých štátov, uviedol, že malé krajiny budú síce tvoriť 19 z 25 členov EÚ, ale počet ich obyvateľov bude spolu menší ako populácia veľkých štátov.
Z hľadiska počtu obyvateľov je najväčším členom únie Nemecko, kde žije viac než 80 miliónov ľudí. Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia majú po zhruba 60 miliónoch obyvateľov a Španielsko a Poľsko okolo 40 miliónov. Poľsko je jediným veľkým štátom z desiatky pozvaných krajín.