Washington 23. apríla (TASR) - Americké ministerstvo zahraničných vecí dnes potvrdilo, že Francúzsko by malo čeliť dôsledkom za jeho odmietavý postoj voči americkej vojnovej operácii v Iraku.
Francúzsko podľa hovorcu americkej diplomacie Richarda Bouchera zostáva spojencom Washingtonu, ktorý si želá spoluprácu s Parížom vo všetkých oblastiach, kam siaha americký záujem.
Napätie ohľadne irackej krízy však bude mať evidentne dôsledky na vzťahy medzi oboma krajinami, pretože nezhody boli vážne a ťažké, zdôraznil Boucher. Podľa neho spôsob, akým USA a Francúzsko hovorili o niektorých otázkach pri riešení irackej krízy, bol poznačený nedostatkom spolupráce.
Hovorca dodal, že americký minister zahraničných vecí Colin Powell a jeho francúzsky kolega Dominique de Villepin dnes spolu telefonicky hovorili po tom, ako Powell v utorok večer vyhlásil, že iracká kríza bude mať dôsledky na vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami.
Telefonický rozhovor sa týkal predovšetkým Iraku, NATO, európskej bezpečnosti, Blízkeho východu a vytvorenia novej palestínskej vlády, upresnil Boucher. Hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí Francois Rivasseau uviedol, že de Villepin telefonoval s Powellom z jordánskeho Ammánu krátko pred odletom do iránskeho Teheránu.
Vysokí americkí predstavitelia sa v pondelok zišli v Bielom dome, aby prerokovali prípadné odvetné opatrenia proti Francúzsku za jeho protiamerický postoj v irackej kríze. Podľa nemenovaných zdrojov USA by medzi opatreniami americkej administratívy mohlo byť vylúčenie Francúzska z fór a stretnutí organizovaných Washingtonom s jeho európskymi spojencami.
Predstavitelia Pentagónu, predovšetkým námestník ministra obrany Paul Wolfowitz, požadujú čo najväčšiu marginalizáciu Francúzska v rámci NATO. "Pokúšajú sa vytvoriť alternatívne mechanizmy pre styk s Francúzmi, alebo skôr ich obídenie nielen v NATO, ale aj na širšom základe," uviedli americkí predstavitelia.
R. Boucher dnes oznámil, že Francúzsko postupuje správnym smerom v otázke sankcií OSN voči Iraku. Skutočnosť, že Paríž žiada o okamžité pozastavenie týchto sankcií, ukazuje vývoj správnym smerom a je uznaním, že situácia v Iraku sa zmenila, vyhlásil hovorca.
Zároveň však pripomenul, že Washington stále požaduje úplné zrušenie sankcií vzhľadom na skutočnosť, že režim prezidenta Saddáma Husajna, proti ktorému boli opatrenia medzinárodného spoločenstva namierené, sa už skončil.
Minister zahraničných vecí USA Colin Powell vyslovil dnes svojmu francúzskemu kolegovi Dominiquovi de Villepin uznanie za iniciatívu Paríža v otázke zrušenia sankcií voči Iraku.