Bagdad 24. apríla (TASR) - Generál vo výslužbe poverený riadením povojnovej obnovy Iraku Jay Garner dnes vyhlásil, že za protestnými akciami proti prítomnosti Američanov v Iraku treba hľadať susedný Irán. Zároveň však predpovedal, že podobné demonštrácie sa čoskoro skončia.
"Sú veľmi dobre organizované. Myslím si, že za tým možno nájsť značný vplyv Iránu," povedal Garner na tlačovej konferencii v Bagdade.
Tisíce irackých šiitov v stredu demonštrovali proti prítomnosti amerických vojakov v meste Karbalá. Demonštranti niesli transparenty s heslami ako "Nie Amerike, nie Izraelu, áno islamu".
Garner uviedol, že takéto protestné akcie zrejme čoskoro prestanú a vzťah miestnych obyvateľov k Američanom bude priaznivejší. Podľa jeho slov ľudia nespokojní s prítomnosťou spojeneckých vojsk nepredstavujú ani zďaleka väčšinu medzi tamojším obyvateľstvom. Ako v tejto súvislosti poznamenal, "schopnosť demonštrovať a nesúhlasiť...je prvým krokom v demokratickom procese".
Dočasný administrátor Iraku ďalej informoval, že proces formovania irackej vlády sa začne najneskôr do konca budúceho týždňa. Neposkytol k tejto otázke žiadne podrobnosti. V rámci procesu budovania novej administratívy sa v pondelok v Bagdade stretnú predstaviteľa rôznych irackých politických skupín.
Prvé ministerstvá by podľa Garnerových plánov mali začať pracovať na budúci týždeň. V každom rezorte bude pôsobiť zástupca dočasnej americkej správy, ale ministerstvá budú riadiť Iračania, prízvukoval Garner.
Uviedol, že USA sa nechystajú postaviť do čela krajiny Ahmada Šalábího, lídra Irackého národného kongresu (INC). Zopakoval tiež, že Spojené štáty neuznávajú nároky exulanta Muhammada Mohsena az-Zubajdího na funkciu starostu Bagdadu.
Americký administrátor informoval, že na severe a juhu Iraku americko-britské jednotky spustili ťažbu ropy a zemného plynu, čím reagovali na potreby irackého obyvateľstva. Denne sa na juhu Iraku vyťaží 175.000 barelov ropy, ktorá sa spracúva v rafinérii v Basre. Garner zdôraznil, že vyťažená ropa nie je určená na export. Na severe sa obnovila ťažba zemného plynu, keďže práve on poháňa turbíny elektrární zásobujúcich elektrickým prúdom Bagdad.
2 1 4 sla pel