
Úroda cibule na kyslej (a) a slabo alkalickej (b) pôde.
Najčastejšiou príčinou neúrody akéhokoľvek druhu a odrody cibule a cesnaku s ľudovými názvami cibuľa kuchynská, cibuľa poschodová (cibuľkonosná), cibuľa zelenačka, šalotka, perlovka, cibuľa zimná, cesnak paličiak, cesnak nepaličiak a mnohých ďalších, je výskyt mínerky pórovej. Mucha má za rok dve generácie, rojí sa v apríli až júni, ako aj v auguste až októbri. Tento škodca je schopný zničiť aj celú hriadku cibule alebo cesnaku. Vajíčka muchy sú životaschopné v pôde niekoľko rokov a tak dvoj- až trojročné vynechanie pestovania cibuľovín spravidla nepomáha. Treba len opakovane striekať rastliny pesticídmi, alebo ich chrániť netkanou textíliou. Fúzavka cesnaková má iba jednu jarnú generáciu, a tak larvy tejto muchy škodia len ozimnému cesnaku. Zo škodcov je nebezpečné aj háďatko zhubné, ktoré však zničíme namáčaním sadzačky a strúčikov do Sulky na 6 až 12 hodín. Z chorôb je bezvýznamná hrdza cesnaková. Rozšírenejšia je pleseň cibuľová, ktorá napáda prehustené porasty za vlhkého počasia.
Cesnak a cibuľa rastú aj na menej humóznej pôde. Musíme im však na jar pôdu vyhnojiť priemyselnými hnojivami – síranom amónnym (2 až 3 kávové lyžičky na m2) a síranom draselným (1 až 2 lyžičky), lebo cibuľoviny sú náročné na síru, a tiež superfosfátom (2 až 3 lyžičky). Organické hnojivá nepoužívame, lebo potom zle dozrievajú. Cibuľa a cesnak vyžadujú slabo alkalickú reakciu, a tak všetky pôdy okrem karbonátových musíme vápniť. Mletý vápenec aplikujeme pred výsadbou alebo sejbou, ale môžeme ho rozhodiť na povrch hriadky aj počas vegetácie.
Hriadka s cibuľovinami má byť na plnom slnku a s dobrým prúdením vzduchu. Úrody cibule a cesnaku decimuje tiež burina. Po celú vegetačnú dobu musí byť porast čistý, preto ho často plejeme a okopávame.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.
Kresba – autor