ammada Muhsina Zubajdího, ktorý sa do Bagdadu vrátil z exilu, neskôr americké jednotky zatkli.
Zástupcovia z Úradu pre rekonštrukciu a humanitárnu pomoc Pentagónu (ORHA) na čele s americkým generálom vo výslužbe Jayom Garnerom opakovane odmietli uznať Zubajdího. Garnerov tím, ktorý minulý týždeň pohrozil jeho vydaním, ak si to občania Bagdadu budú želať, dnes rokoval o obnove dodávky vody, kanalizácie a spracovania dopadu, kým Zubajdí sa na paralelnom rokovaní stretol so zástupcami mesta.
"Zubajdí bol zatknutý a potom prevezený z Bagdadu s cieľom zabrániť pokračujúcemu nesprávnemu vysvetľovaniu jeho právomoci ako primátora Bagdadu po páde bagdadského režimu," uviedlo vo vyhlásení centrálne velenie v Katare. Zubajdí vyhlásil, že bol zvolený ľuďmi z radov duchovných, akademikov, šiitských a sunnitských moslimov, kresťanov, spisovateľov i novinárov, ale nebol schopný povedať, kedy a ako sa voľby uskutočnili.
Barbara Bodine, ktorá je koordinátorkou pre stredný Irak v rámci ORHA v nedeľu povedala, že sa neplánuje vymenovanie primátora mesta. Stretla sa dnes s asi desiatimi Iračanmi, vrátane dvoch mužov pôsobiacich počas režimu Saddáma vo funkciách viceprimátorov. "Našim cieľom je pracovať s infraštruktúrou tak, aby mesto fungovalo nielen tak ako predtým ale lepšie," uviedla Bodine po rokovaniach o vode a kanalizácii v priestoroch vyrabovaného vládneho komplexu.
Viac ako dva týždne po vstupe amerických jednotiek do irackej metropoly stále nie je jasné, kto vyplní mocenské vákuum po páde Saddámovho režimu. Garner sa má v pondelok stretnúť s irackými náboženskými a politickými frakciami, aby diskutovali o budúcnosti krajiny.