V akademickom roku 2001/2002 externí študenti zaplatili za svoje vzdelanie takmer 400 miliónov korún. Suma môže byť aj o niečo vyššia, keďže niektoré fakulty bližšie údaje neuviedli. Denník SME oslovil školy, ktorých študenti platili najviac peňazí a ktoré mali (majú) veľa externistov, koľkí z nich dnes za štúdium platia.
Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica
Jej externí študenti zaplatili viac ako 88 miliónov korún. Univerzita bola známa aj tým, že externistov mala viac ako denných študentov. Prorektor pre vzdelávanie Róbert Schronk je na tento argument citlivý: „Stále sa hovorí o celoživotnom vzdelávaní, o tom, že dva-trikrát v priebehu pracovnej kariéry si budeme meniť kvalifikácie. A my ideme kritizovať niečo, čo má byť celosvetový trend?“
Koľko z vybraných peňazí išlo škole, nevie: „Nemám na starosti financie. A išlo to cez fakulty.“
Ak sa prijme novela vysokoškolského zákona, externé štúdium sa bude otvárať. Ak nie, je to otázne.
Univerzita Komenského, Bratislava
Študenti v roku 2001/2002 prispeli na náklady na štúdium sumou 80 miliónov korún. Rektor univerzity František Gahér však hovorí, že univerzita od študentov nedostala žiadne peniaze. „Fakulty dostávajú od sprostredkovateľských inštitúcií iba náhradu nákladov spojených s vydaním diplomu a osvedčenia o štátnej skúške, prípadne jednorazový príspevok, ktorý nepresahuje 5 percent príspevkov študentov.“
Celkový počet externých študentov UK v prvých dvoch stupňoch VŠ-štúdia je teraz 5227. Gahér nevie povedať, koľkí z nich platia sprostredkovateľským inštitúciám.
Ďalší osud externistov podľa neho „v mnohom závisí aj od toho, v akej podobe bude prijatá novela zákona o vysokých školách.“
Univerzita Konštantína Filozofa, Nitra
Študenti zaplatili takmer 60 miliónov korún.
Koľkí z nich platia na základe zmlúv (či už starých, prípadne nových), sa nám však nepodarilo zistiť. Rektor bol služobne odcestovaný, prorektora pre vzdelávanie sa nám tiež nepodarilo zastihnúť.
Alexandra Oborčoková z referátu kancelára nám na otázku odpovedať odmietla, pretože na to nie je kompetentná.
Univerzita vlani prijala 703 externistov.
Prešovská univerzita v Prešove
Od externých študentov sa vybralo do 35 miliónov korún. Napriek tomu, že sa nám stanovisko rektora ani prorektora pre vzdelávanie nepodarilo do uzávierky čísla zohnať, z dostupných údajov sa nám podarilo zistiť, že univerzita počet externých študentov výrazne znížila.Vlani prijala už len 48 externistov, kým v akademickom roku 2001/2002 ich bolo až 959.
Ekonomická univerzita Bratislava
V danom roku študenti prispeli na vzdelanie vyše 32 miliónmi korún. Vo vyberaní poplatkov sa podľa informácií od niekoľkých študentov naďalej pokračuje (napríklad nová externistka študujúca v Michalovciach platí za semester 9000 korún), uzatvára i nové zmluvy.
Čo na to hovorí pán rektor Vojtech Kollár? „Rád by som vám odpovedal, ale som Hamburgu. Zavolajte mi v máji.“ (sr)