Európske peniaze nám možno uniknú

Situácia s využívaním európskych peňazí je kritická, Dzurinda začal konaťBRATISLAVA – S Európskou úniou sme rok vyjednávali o tom, koľko peňazí dostaneme po vstupe. Po summite v Kodani vyjednávači a premiér žiarili spokojnosťou – dostali sme dokonca ...

Situácia s využívaním európskych peňazí je kritická, Dzurinda začal konaťBRATISLAVA – S Európskou úniou sme rok vyjednávali o tom, koľko peňazí dostaneme po vstupe. Po summite v Kodani vyjednávači a premiér žiarili spokojnosťou – dostali sme dokonca viac, ako sme sami pôvodne žiadali.

Dnes však situácia vyzerá tak, že o tieto peniaze – na budúci rok je to 23,5 miliardy korún – prídeme vlastnou vinou. Štátna správa nie je pripravená ich čerpať a prípravy projektov meškajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Peniaze z únie sú viazané na prípravu projektov a ich spolufinancovanie slovenskou stranou. Hlavný problém je práve v príprave projektov pre Brusel. Je to zložitý proces, ktorý si žiada kvalitných odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ sa Slovensku nepodarilo využívať ani peniaze z tých fondov, ktoré sú nám otvorené už teraz. Z predvstupového fondu PHARE 2001 „je dnes nakontrahovaných (prebehlo výberové konanie a boli uzavreté zmluvy, poz. red.) len 15 percent,“ hovorí Onno Simons, radca Delegácie Európskej komisie v Bratislave.

Zlé je to aj vo využívaní poľnohospodárskeho fondu SAPARD, kde sú zatiaľ projekty len na 20 percent zo sumy, ktorá je k dispozícii. Najlepšie využívame peniaze z fondu ISPA (doprava a životné prostredie) – takmer na 100 percent.

Na situáciu už upozorňuje aj Brusel. Hlavný vyjednávač Ján Figeľ dostal list od vyjednávača Európskej komisie Dirka Megancka, v ktorom ho upozorňuje na problémy v kontrole toku peňazí a využívania fondov na regionálny rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne varujúci list dostal aj minister pôdohospodárstva Zsolt Simon od komisára únie pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera.

Do situácie sa včera osobne vložil premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý si pozval podpredsedu vlády Pála Csákyho, príslušných ministrov, hlavného vyjednávača Jána Figeľa a veľvyslanca Európskej komisie Erica van der Lindena. „Rozoberali sme dopodrobna fond po fonde,“ povedal premiér.

Pál Csáky dostal čas do konca mája predložiť analýzu situácie a navrhnúť riešenie. Premiér odmietol komentovať Csákyho pôsobenie a nechcel hovoriť ani o prípadných postihov zodpovedných ministrov a úradníkov. „Manažment tu je, vicepremér je zodpovedný za to, aby tí ostatní zodpovední za jednotlivé fondy si svoju zodpovednosť niesli,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér Dzurinda tvrdí, že ešte nie je neskoro. Podľa neho je „reálny predpoklad“, že európske peniaze využijeme na 100 percent. Táto oblasť je pre vládu i preňho osobne absolútnou prioritou. „Nikdy nesmieme skĺznuť k tomu, že členstvo v Európskej únii je len o peniazoch, ale na druhej strane nie je dôvod skrývať, že je aj o peniazoch,“ povedal.

Dzurinda však priznal, že systém manažovania fondov je zle koordinovaný - jednotlivé ministerstvá a agentúry spolu nekomunikujú, ľudia majú málo informácií. „Nesmie sa stávať, že na Slovensku starosta, primátor, poslanec obecného zastupiteľstva alebo aktívny živnostník nevie, kam sa má obrátiť,“ povedal.

Problémom sú aj ľudia - za tabuľkové platy v štátnej správe nechcú kvalitní ľudia pracovať. Minister financií Ivan Mikloš by mal preto už v stredu predložiť vláde materiál, v ktorom navrhne, ako zvýšiť ľuďom na dôležitých miestach platy.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor majú aj v Bruseli. „Je to problém organizácie a nedostatku schopných ľudí,“ hovorí Simons.

Projekty síce môže pripravovať aj súkromný sektor a samospráva, ale štátna správa má v zložitom cykle prípravy projektov kľúčovú úlohu.

Podobnú skúsenosť má aj pracovník súkromnej agentúry, ktorá pôsobí v oblasti poradenstva pre projekty, ktorý nechcel byť menovaný. „Zákon o štátnej službe je tak postavený, že vyhovuje tým, ktorí sú na ministerstvách už roky, ale odradí každého mladého, schopného a ambiciózneho. Počas dvoch rokov, čo sme pracovali na jednom projekte, sa na poste zodpovednom za jeho riadenie vystriedali traja ľudia. Všetci odišli buď do podobnej súkromnej agentúry, alebo do Bruselu,“ hovorí.

BARBORA TANCEROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 247
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 666
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 580
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 833
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 767
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu