íctvom rozhlasu a televízie, a prišli pamiatky do múzea vrátiť, informovalo v pondelok velenie americkej armády v susednom Katare. Nič na tom nemení ani fakt, že medzi vrátenými pamiatkami boli najmä exponáty nižšej historickej hodnoty.
"Miestny klavirista vrátil desať pamiatok vrátane sochy asýrskeho kráľa, datovanej do 9. storočia pred n.l. Po krátkom vyjednávaní s predstaviteľmi múzea sa vrátil domov a priniesol ďalších 46 ukradnutých pamiatok. Pracovníci múzea naliehali ďalej, tak sa vrátil ešte po ďalších osem exponátov, a nakoniec doniesol aj to najcennejšie, čo ukradol: Drahocennú vázu starú 7000 rokov," uvádza sa v stanovisku americkej armády.
Rabovanie Irackého národného múzea sa začalo 11. apríla po tom, ako Bagdad obsadili americké vojská a ľudia zistili, že si môžu robiť, čo chcú. V múzeu sa nachádzali okrem iného cenné pamiatky z čias Mezopotámie, ako napríklad 4000 rokov stará strieborná harfa z mesta Úr. Spravodajca agentúry AFP videl dvoch Iračanov vynášať z múzea drahocenný staroveký portál, ďalší si nakladali drobné pamiatky do drevených debničiek. Celé prvé poschodie zostalo posiate črepinami zo starožitnej keramiky a porozbíjaných sôch. Miestnosti na poschodí boli podľa viacerých zdrojov rabovania takmer ušetrené.