Brusel 29. apríla (TASR) - Francúzsko, Nemecko, Belgicko a Luxembursko navrhli dnes na minisummite v Bruseli vytvorenie "jadra" spoločných európskych vojenských kapacít, ktoré by boli schopné uskutočňovať vojenské operácie nezávisle od NATO.
Toto "jadro" by malo vzniknúť do leta 2004 a jeho úlohou by malo byť plánovanie a riadenie vojenských operácií EÚ, ktoré únia už teraz pripravuje, avšak počíta s využívaním prostriedkov NATO.
"Čo sa týka operácií vedených úniou bez uchýlenia sa k prostriedkom a kapacitám NATO...navrhujeme našim partnerom vytvorenie jadra kolektívnej kapacity pre plánovanie a riadenie operácií pre EÚ," uviedli v spoločnom vyhlásení francúzsky prezident Jacques Chirac, nemecký kancelár Gerhard Schröder, belgický premiér Guy Verhofstadt a jeho luxemburský kolega Jean-Claude Juncker.
Obranný minisummit štyroch krajín EÚ sa uskutočnil v Bruseli z iniciatívy belgického premiéra. Štyria lídri sa tiež zhodli na potrebe zriadiť do roku 2004 ústredie nadnárodných európskych síl pre spoločné operácie.
Vyslovili sa tiež v prospech vytvorenia európskej agentúry pre rozvoj a získavanie vojenských kapacít a za vznik Európskej bezpečnostnej a obrannej únie (ESDU).
Takáto únia by združovala členské krajiny EÚ, ktoré chcú v obrannej integrácii postupovať rýchlejšie ako ostatní. Išlo by istým spôsobom o obdobu dnešnej menovej únie krajín so spoločnou menou euro, v ktorej nie sú zapojené Británia, Švédsko a Dánsko.
Lídri štyroch krajín, ktoré sa v irackej kríze postavili proti americkému vojenskému postupu, vo vyhlásení zdôraznili, že ich iniciatíva nie je zameraná proti USA alebo NATO, a že ich návrhy nemajú za cieľ konkurovať už existujúcim vojenským štruktúram ani ich duplikovať.
"Transatlantické partnerstvo ostáva nevyhnutnou strategickou prioritou pre Európu. Toto partnerstvo je potrebnou podmienkou pre bezpečnosť a svetový mier," píše sa vo vyhlásení "štvorky".
"Naše krajiny považujú záväzky v EÚ a NATO za vzájomne sa doplňujúce. Vybudovaním silnejšej Európy prispievame zároveň aj k silnejšej Severoatlantickej aliancii," zdôraznil prezident Chirac.
Európska únia, ktorá bude silnejšia v oblasti obrany a bezpečnosti, nie je proti ani nekonkuruje Severoatlantickej aliancii, ubezpečil premiér Verhofstadt. "V NATO nemáme príliš veľa Ameriky, ale príliš málo Európy," dodal kancelár Schröder.
Štyria lídri vyzvali ostatné členské štáty EÚ i vstupujúce krajiny, vrátane Slovenska, aby sa k ich obrannej iniciatíve pripojili. "Návrh sme pripravili pre 25 členov únie," zhodne konštatovali. Vyjadrili nádej, že sa k iniciatíve skutočne pripoja aj ostatní.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh