Česká a slovenská kultúra vzdorovali rozdeleniu relatívne najdlhšie. Stáročiami preverená tradícia odolávala politickým rozhodnutiam. Príbuzný jazyk stále umožňoval priestor bohatej kultúrnej výmene. Divadlo, film, literatúra, o hudbe a výtvarnom umení ani nehovoriac, sa mohli s noblesou preplaviť cez rieku Morava. Erózia z rozdelenia však postupne vzďaľuje aj jej brehy a Milan Lasica si musel v jednom rozhovore povzdychnúť: „Nová generácia v Čechách nám prestáva rozumieť.“
Obidve strany však citlivo sledujú výhry a prehry na kultúrnom poli. Duchovná oblasť síce nie je miestom na počítanie gólov, bodov a sekúnd, no príchuť prestíže je neodškriepiteľná. Azda najvýraznejšie sa to prejavilo vo filme.
Oscar pre Svěrákovho Kolju a oscarová nominácia pre Hřebejkov film Musíme si pomáhať (v tomto prípade aj s účasťou slovenských hercov) sa v očiach verejnosti vníma ako výrazný úspech. Ak aj zabudneme na to, že kategóriu film nehovorený po anglicky vybrali americkí akademici len do počtu, pätica nominovaných má viac-menej istú distribúciu na americkom trhu. A to sa počíta.
Ak k tomu pridáme porovnanie, že dlhodobý priemer nakrútených filmov počas roka je v prospech Čiech 20:2, tak nám vyjde jednoznačný výsledok. O generácii Svěráka, Hřebejku, Zelenku, Ondříčka a Gedeona sa hovorí ako o novej vlne českého filmu, ktorú svet rešpektuje.
Hoci aj v slovenskom filme nastali v poslednom roku isté pohyby, slovenskú reputáciu zatiaľ zachraňovali len Šulíkove filmy.
Aj pôvodná literatúra je u našich západných susedov neporovnateľným úkazom. Stotisícové náklady Viewegha, Pawlowskej či Šabacha sú na Slovensku astronomickým číslom. Aj keď si to podelíme o polovicu menším trhom, päťdesiattisícový náklad nemali v poslednom čase ani Zelinová alebo Baláž. Nehovoriac už o ich prekladoch. Príkladom môže byť aj v intelektuálnej časti obyvateľstva uznávaný Jáchym Topol. V novembri mu má vyjsť nový román Noční práce. Súčasne bude preložený aj do francúzštiny a nemčiny. Neviem si spomenúť na niečo obdobné pri slovenskom autorovi.
Ďalšie príklady? Keď sa Rolling Stones, Michael Jackson, Nick Cave, Depeche Mode či U2 rozhodujú, ktorú z dvoch príbuzných krajín si vyberú, Slovensko to nebude. Hollywood údajne minul za posledné roky takmer 300 miliónov dolárov na nakrúcanie v pražských exteriéroch. V Prahe stavajú také architektonické veličiny ako Frank O. Gehry a Jean Nouvel.
Tendenčná prevaha je na strane Čiech? Žiadna tendenčnosť, to je fakt. Nejde o tvrdenie, že slovenská kultúra je horšia. To len vyrastá v iných podmienkach a je v rukách iných tvorcov. Zdá sa, že Slovensko si na svojho Oscara ešte počká. (pet)