
Animovaná dvojica Beavis a Butt-head.
FOTO - ČTK / AP
divákov bude aj naďalej tvoriť prevažnú časť jej fanúšikov.
MTV si divákov získala najmä nekonečnou záplavou videoklipov, ktoré boli do tých čias v televíznom vysielaní aj v hudobnom priemysle skôr výnimkou. Ale už jeden z prvých klipov, ktoré sa na MTV objavili - Video Killed the Radio Star od skupiny Buggles - akoby predznamenal vývoj pop-music v nasledujúcich rokoch.
Vznik MTV totiž priniesol zmeny vo vnímaní populárnej hudby, keď sa obrazové spracovanie piesní stalo prinajmenšom rovnako dôležité ako hudba samotná. Dnes prakticky nikto nemôže dosiahnuť úspech bez videoklipu, ktorého rozvoj priniesol aj výrazné zmeny vo filmovej profesii. Medzi prvé hviezdy hudobnej stanice patril Michael Jackson a jeho klip Thriller či Madonna s piesňou Lucky Star, ktorá sa v roku 1983 stala hitom. Medzi videoklipmi v repertoári MTV sa objavilo aj niekoľko od českých umelcov a v deväťdesiatych rokoch tiež slovenská kapela Gladiátor.
MTV od začiatku ovplyvňovala nielen predaj zvukových nosičov po celom svete, ale získala tiež vplyv na životný štýl veľkej časti mládeže. Postupne sa stanica začala venovať aj vážnejším témam: v roku 1985 spoluorganizovala koncert Live Aid na pomoc hladomorom trpiacej Etiópii, o rok neskôr sa zapojila do kampane Rock Against Drugs.
Popularitu priniesli MTV tiež jej animované programy, najznámejšie sú asi príbehy Beavisa a Butt-heada, Darja a Celebrity Deathmatch.
V auguste 1987, po šiestich rokoch vysielania z USA, prekročila MTV Atlantik a založila pobočku v Londýne. V Európe sa dnes vysielanie MTV líši podľa regiónov - zvláštne vysielanie smeruje na Britské ostrovy, svoju MTV majú diváci napríklad v Španielsku či Nemecku.
Vysielanie MTV často kritizujú, že je brzdou v rozvoji talentov a že sa príliš riadi záujmami hudobného priemyslu. Tiež niektoré klipy vyvolávajú vášnivé reakcie, mnohí kričia, že je v nich veľa sexu a násilia. Stanica v minulosti dokonca niektoré prestala vysielať. (čtk, kul, ap)