Je hudba taká, akí môžeme byť aj my?

O najnovšej Kadlečíkovej knihe Malé prelúdiá. Spisovateľ má len dve možnosti: zachovať si jednotu súkromnej a verejnej tváre alebo sa jej vzdaťIvan Kadlečík neprestal písať napriek tomu, že ho prepadáva pocit márnosti a k dvom knihám (Vlastný hororskop ..


FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


O najnovšej Kadlečíkovej knihe Malé prelúdiá. Spisovateľ má len dve možnosti: zachovať si jednotu súkromnej a verejnej tváre alebo sa jej vzdaťIvan Kadlečík neprestal písať napriek tomu, že ho prepadáva pocit márnosti a k dvom knihám (Vlastný hororskop a Hlavolamy) pribudla tretia – Malé prelúdiá. Opäť sa opiera o piliere rodu a vždy prítomného Martina Luthera a teraz najmä J. S. Bacha. A matériou, ktorú (svojrázny slovenský dekonštruktivista) ohmatáva, rozkladá i skladá, je jeho milovaný jazyk, živá pulzujúca reč.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Striedanie prózy s veršami

Oproti minulým písačkám sú tieto o voľačo smutnejšie. Vyskytne sa v nich už aj rozjímanie o starobe. Ba možno povedať, že takmer všetky tie prelúdiá nadobúdajú meditatívny i kontemplatívny charakter a možno ich počúvať či čítať za zvukov Bachovej hudby, ktorá prebúdza v Kadlečíkovi básnika a to ani nie práve v básňach, ale ešte viac v prozaickom texte.

Celé dielko sa začleňuje do romantickej tradície (striedanie prózy s veršami) tvorivým úsilím o to, čo Friedrich Schlegel nazval univerzálnou poéziou. Kadlečíkov „Gesamtkunstwerk“ hľadá aj náhradu za neexistujúci univerzálny jazyk v preklade niektorých textov do viacerých jazykov. Kadlečík je vynachádzavý; jeho písanie sa rozprestiera od napĺňania funkcie intímneho denníka po vysoké nadosobné poslanie písaného slova.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že rétorika spĺňa u Kadlečíka významnú funkciu, najdôležitejší je predsa len obsah výpovedí. Ide o literatúru „mimo sujetu“ (Šklovskij), ku ktorej sa uchyľovali autori sústredení na to, čo chceli pomenovať priamo a bezprostredne ako vyjadrenie svojej jedinečnej skúsenosti. Veľa príkladov na takúto literatúru v našej tradícii nemáme. Popri Kadlečíkovi sa v tom istom čase a z tých istých dôvodov pre rovnaký literárny prejav rozhodol Dominik Tatarka, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou Kadlečíka inšpiroval. Inšpiratívne na neho pôsobil aj Ludvík Vaculík.

Literatúra druhej možnosti

Chcem však upozorniť na dielo spisovateľa, ktorý priamo modelovým spôsobom vytvoril jedinečné dielo mimosujetovej literatúry, pričom uviedol aj príčiny, ktoré ho k takejto tvorbe viedli. Bol to Jan Hanč, člen legendárnej Skupiny 42, ktorú českej kultúre závidím. Tieto príčiny sú totiž výsostne osobné, ale majú nadindividuálnu platnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Teoreticky ich sformuloval Hančov rovesník blízky Skupine 42 Zdeněk Urbánek, ktorý iste nie náhodou venoval pozornosť aj Kadlečíkovej tvorbe. On charakterizoval Hančovu a analogicky aj Kadlečíkovu tvobu ako „literatúru druhej možnosti“.

V niektorých ľudských a historických situáciách má človek (spisovateľ) iba dve možnosti: zachovať si jednotu súkromnej a verejnej tváre alebo sa jej vzdať. „Takřka vše může literární výtvor postřádat, krásu, gramatiku i formu, ale nikoli naléhavost a morálnost. Morálnost třeba nepochopitelnou a naléhavost jakéhokoli druhu; bez nich jedná se vždy o potrat, byť se i jednalo o dopis tetičce.“ Práve naliehavosť a morálnosť sú potrebné na to, aby sa spisovateľ rozhodol pre „druhú možnosť“, ktorá je v literatúre javom ojedinelým. Ivan Kadlečík sa pre ňu rozhodol.

SkryťVypnúť reklamu

A ešte niečo Jan Hanč predurčil pre tých, čo sa rozhodli ako on, keď napísal: „Celý život jsem psal milostný dopis, který jsem nikdy neodeslal.“ Ako sa to takmer so železnou zákonitosťou uplatnilo v mimosujetovej literatúre „druhej možnosti“ u Dominika Tatarku, Ludvíka Vaculíka i Ivana Kadlečíka!

Láska nielen ako eros, ale aj agapé dominuje v ich tvorbe. V tejto súvislosti musím spomenúť ešte nezabudnuteľného fanatika lásky Janka Silana a jeho Dom opustenosti, takého blízkeho tvorbe Jakuba Demla, tiež autora literatúry „druhej možnosti“.

Stále proti prúdu

Pri prelúdiách som si však všimol ešte jednu vlastnosť, ktorú jeho písanie malo vždy, ale teraz na seba zvlášť upozorňuje. Napriek tomu, že po novembri nastala nová situácia a úsilie o demokraciu je aj u nás nesporné, Ivan Kadlečík vyjadruje pocit a presvedčenie, akoby sa nič nezmenilo a on tak ako pred novembrom i po ňom musí plávať proti prúdu.

SkryťVypnúť reklamu

V tejto súvislosti dôrazne pripomína potrebu udržiavať kontinuitu v myslení a zachovať si osobnostnú integritu. Jeho hlas je čoraz skeptickejší a kritickejší, pretože v kultúre nadobúda prevahu masová kultúra šoubiznisu a literatúra stráca základné hodnoty, ako sú transcendentnosť, zmysel pre posvätnosť, vznešenosť a podobne.

Mladá literatúra vraj produkuje poklesnutý postmodernizmus, ktorý sa prejavuje rozkladom hodnôt, estetikou hnusu, degeneráciou jazyka a degradáciou mravnosti. A tu nastoľuje opäť nevyhnutnosť slobodne si vybrať buď cestu tvorivosti, alebo cestu deštrukcie.

Tento kritický pátos i étos je mi blízky. Upozorňujem však aj na potrebu onen patetizmus korigovať poznaním. Treba citlivo rozlišovať medzi hodnotou a nehodnotou. Na rozdiel od minulosti máme naozaj možnosť slobodne sa rozhodnúť. Ak sa v časti našej literatúry presadzuje estetika hnusu, treba ju skúmať. Máme už predsa skúsenosť s odsúdeniami tohto druhu. Starý Hurban svojou nespravodlivou patetickou a moralistickou kritikou tvorby Kolomana Banšela prispel k jeho tragédii. Podobne moralisticky nespravodlivo odsudzoval Vajanský Masaryka, hlasistov a Nietzscheho bez hlbšej argumentácie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak dnes niekto interpretuje Cervantesovho Dona Quijota ako komický román, nedopúšťa sa tým nijakého hriechu. Nám existencialistom bude vždy blízky výklad Miguela de Unamuno, ale nemali by sme preto odsudzovať napríklad výklad Šklovského alebo Russella.

Kadlečíkov mravný rigorizmus taký blízky Rúfusovmu akceptujem, ale necítim potrebu odsudzovať tých, ktorí ho nevyznávajú. Ak napríklad náš mladý filozoficky fundovaný literárny vedec Tomáš Horváth svoju analýzu determinuje „silou, pôsobivosťou, zaujímavosťou a pôžitkom“, pričom sa odvolával na Nietzscheho výrok z Genealógie morálky: „Ďaleko majú ešte k slobodným duchom, lebo ešte veria v pravdu,“ nebudem ho za to obviňovať z amorálnosti a odsudzovať. Veď práve úzkoprsé moralistické postoje Hurbana, Vajanského alebo Mináča a iných spôsobovali tú diskontinuitu v dejinách našej kultúry. Tým, že nahrádzali názorovú diskusiu alebo spor príkazom zachovávať ortodoxiu, ktorá apriórne vylučovala iný názor.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju úvahu o Ivanovi Kadlečíkovi skončím citátom názoru o ambivalentnosti človeka, ktorý vyslovil nemecký filozof hudby H. H. Eggebrecht v súvislosti s Bachovým prelúdiom a fúgou takto: „Pretože sme schopní hudbu prijímať, pustiť ju k sebe a stotožniť sa s ňou, je hudba taká, akí môžeme byť my. A my sme takí, keď nás hudba takými činí. V tej chvíli sa v nás zhromažďuje, aktualizuje a sprítomňuje všetko to, čím sme, pretože tým môžeme byť, a nič iné v nás nie je. Ale v živote, vonku takí nie sme, nemôžeme byť, nie sme takí nikdy.“

MILAN HAMADA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 173
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 573
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 566
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 212
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 868
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu