Londýn 1. mája (TASR) - Vojna v Iraku sa už možno skončila, ale jej následky ponesieme celé roky, konštatuje dnes britský denník Independent v súvislosti s avizovaným vystúpením amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý dnes večer washingtonského času oznámi koniec vojenských operácií v Iraku.
Prezident Bush si tak opäť "zahrá hlavnú úlohu v hollywoodskom filme svojich snov", ironicky poznamenáva Independent. Z paluby vojnovej lode vyhlási koniec amerických a britských vojenských operácií v Iraku. Noviny špekulujú, že Bush nepochybne pochváli vojakov, možno sa vyhne triumfovaniu a bude hľadieť do svetlej budúcnosti. V Amerike bude práve čas pre hlavný večerný televízny program, v Bagdade bude svitať a väčšina Európy bude spať.
Bushov veľký moment bol veľmi dôkladne choreograficky naplánovaný. Predohrou bolo stredajšie nadšené prijatie jeho ministra obrany Donalda Rumsfelda v Bagdade. A hlavný veliteľ operácií v Iraku generál Tommy Franks práve oznámil Bielemu domu, že svoju prácu dokončil.
Americký prezident sa vo svojom dnešnom vystúpení však veľmi opatrne vyhne jednoznačnému vyhláseniu, že vojna sa skončila. Spojené štáty by totiž museli okamžite zastaviť všetky operácie, vrátiť vojnových zajatcov a odvolať pátranie po Saddámovi Husajnovi. Washington však zatiaľ nie je pripravený uskutočniť ani jeden z týchto bodov, pokračuje londýnsky denník.
Podľa Independentu britský premiér Tony Blair si až teraz uvedomil skutočnú cenu jeho podpory Bushovej vojne. Blair si pohneval Francúzsko, Nemecko, Grécko a teraz aj Rusko. Jeho osudová voľba medzi Washingtonom a Bruselom, ktorú doteraz popiera, odhalila tendenciu Británie postaviť sa v extrémnych situáciách na americkú, a nie európsku stranu.
Ale táto tendencia Britov prikláňať sa smerom k Amerike na úkor Európy je však len historická a zemepisná "perverznosť", ktorá ťaží z prirodzených sklonov Angličanov držať sa zubami nechtami minulosti, uvádza záverom Independent.