oločenstva. Jeho príchodom sa zvýši počet pracovníkov OSN v Iraku na 60. OSN tiež minulý týždeň zriadila permanentné pracovisko v severnom Iraku a na juhu krajiny podniká operácie za denného svetla. Humanitárneho koordinátora OSN pre Irak Ramira Lopeza da Silvu sprevádza v konvoji ôsmych vozidiel 21 vysokých predstaviteľov agentúr UNICEF, WHO, WFP a UNDP. "Dnes ráno prekročili hranice Jordánska a vo večerných hodinách majú doraziť do Bagdadu," uviedol hovorca OSN Nejib Friji.
Podľa OSN nie je najväčším problémom, ktorému čelia jej spolupracovníci v Iraku, nedostatok zásob, ale skôr chaos a neporiadok a kríza vo vláde nad krajinou. Ďalších 650 medzinárodných pracovníkov OSN, ktorí opustili krajinu začiatkom vojny, je pripravených vrátiť sa do nej. Pripoja sa k 3400 Iračanom, ktorí sú stále zamestnancami OSN, samozrejme v prípade, ak nebude ohrozená ich bezpečnosť.
Každým dňom rastie počet zásielok potravinovej pomoci a zdravotníckeho materiálu a liekov smerujúcich do Iraku. Vojna prerušila dodávky potravín v krajine, kde 60 percent populácie bolo závislých na programe OSN Ropa za potraviny, ktoré dovoľovali Iraku nakupovať potraviny za peniaze plynúce z vyťaženej ropy. "Koordinátor pomoci OSN bude naďalej pokračovať v programe, až kým Bezpečnostná rada OSN nerozhodne inak," uviedol Friji.