dseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák. Preto sa aj u nás uvažuje o zavedení systému právnych precedensov.
Systém precedensov je typický pre USA, ale využíva sa aj v iných krajinách. Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu sa považuje za záväzné pre nižšie súdy v krajine a pri rozhodovaní sa ním musia v podobných prípadoch riadiť.
U nás tento princíp zatiaľ nefunguje. Systém precedensov nahrádzajú judikáty a zjednocujúce stanoviská Najvyššieho súdu. „Stávajú sa takou malou bibliou pre sudcov na nižších súdoch, akým spôsobom vykladá Najvyšší súd niektoré ustanovenia zákona,“ vyhlásil Majchrák.
Judikát je záväzný iba v konkrétnej veci, o ktorej nižší súd rozhoduje. Silou argumentu sa stáva určitým výkladovým pravidlom aj v iných podobných veciach pre ostatné súdy.
„Má to skôr zvykový charakter, sudcovia to študujú a pokiaľ sa to týka obdobnej veci, tak sa spravidla judikátom riadia,“ povedal Majchrák.
Judikátom nemusí byť iba rozhodnutie Najvyššieho súdu, ale akékoľvek rozhodnutie, ktoré už prešlo odvolacím konaním. „Veľmi často sa aj v našich rozhodnutiach odvolávame na to, že Najvyšší súd už tak judikoval v podobnej veci.“
O vydanie zjednocujúceho stanoviska kolégií Najvyššieho súdu zase môže požiadať predseda súdu, ak rozdielne senáty toho istého kolégia vynesú v rovnakých prípadoch rozdielne rozsudky. O to isté môže požiadať aj minister spravodlivosti a generálny prokurátor, ak súdy rozhodujú rozdielne.
Zjednocujúce stanoviská sa spravidla týkajú nových právnych úprav. „Objaví sa nový problém a právne názory na to môžu byť rôzne,“ tvrdí Majchrák.
Judikáty a zjednocujúce stanoviská radi využívajú právnici. „Keď mám riešiť nejaký problém, tak dám vždy vyhľadať judikáty k podobnému prípadu, je to veľké plus,“ hovorí predseda Slovenskej advokátskej komory Štefan Detvai.
Najvyšší súd ich vydáva ročne desiatky. Zverejňované sú v zbierke rozhodnutí a stanovísk Najvyššieho súdu. Nájsť ich možno v každej knižnici s právnickou literatúrou.