
Jeden z rodičov sedí zdrvený pri zrútenej budove internátnej školy.
FOTO - REUTERS
tónu môže byť ešte stále až 70 ich kamarátov a nádeje na záchranu klesali každou hodinou. „Kopali a pochopil som, že ma vyslobodia. Objavila sa diera. Dali mi vodu a potom ma vybrali,“ hovoril malý Jusuf. Z ruín školy vytiahli 38 mŕtvych detí a jedného učiteľa.
Mnoho ľudí strávilo chladnú noc bez strechy nad hlavou. Aby mali aspoň niečo, spravili si prístrešky z igelitov. V provincii Bingöl rástla nervozita a polícia musela strieľať do vzduchu, aby rozohnala zlostný asi tisícový dav požadujúci odstúpenie miestneho guvernéra a dodávky jedla a stanov. Vzduchom lietali kamene a ako policajná odpoveď výstražné guľky aj voda z vodných diel. V panike sa zranilo niekoľko ľudí.
Predseda vlády Recep Erdogan odvolal za nezvládnutie situácie miestneho šéfa polície, zároveň však varoval pred ďalšími nepokojmi v prevažne Kurdmi obývanej oblasti: „Podľa spravodajských informácií využívajú isté kruhy túto situáciu na provokácie.“ Včera ráno začali v ruinách mesta stavať stany a mobilné kuchyne pracovníci tureckého Červeného polmesiaca.
Rodičia školákov postávali pri budove internátu a lamentovali, že záchranári postupujú pomaly. Nervozita je veľká, vojaci museli okolo záchranárov utvoriť kordón, aby sa rodičia nedostali k zrútenej budove. Niektoré matky v kurdštine odriekali modlitby.
„Náš dom to vydržal. Radovali sme sa, potom sme prišli sem a zistili sme, že nášho chlapca zasypalo,“ hovoril Zahit Sarikan. Internát postavili v roku 1998 pre zväčša chudobné deti z okolitých dedín príliš malých na to, aby mali vlastnú školu. Niekoľko desiatok metrov od internátu stojí úplne nepoškodený obytný dom, čo naznačuje, že pri výstavbe internátu sa nedodržali stavebné normy. Erdogan sľúbil, že pred súd bude postavený každý, kto je zodpovedný za výstavbu nekvalitných budov.
Ľudia v provincii Bingöl sú nahnevaní, pretože ich blízki zomierali opäť predovšetkým v nekvalitných budovách postavaných na štátne zákazky. Rovnako to bolo aj v roku 1999 v severnom Turecku. A sú tiež presvedčení, že vláda opäť nezvláda krízovú situáciu. Ak chcú záchranári pomôcť deťom, ktoré ešte môžu žiť v niektorej zo štrbín, musia postupovať opatrne. Hoci už spod trosiek nepočuli nikoho volať o pomoc, pracovali ďalej. Pri internáte je už aj ťažká technika, zatiaľ ju však nenasadili, pretože by mohla zavaliť niekoho, kto ešte žije. Ťažké mechanizmy prídu na rad, až keď bude šanca nájsť živé deti minimálna.
(mch, reuters)