
Ultrapravicová Britská národná strana vystupujúca proti imigrantom nedosiahla veľmi dobré výsledky a jej vodca Nick Grifin neobhájil svoje kreslo v Oldhame. Darilo sa jej však v meste Burnley, kde získali sedem kresiel. So zaťatou rukou oslavuje Luke Smith. FOTO - ČTK/AP
Britský premiér Tony Blair utrpel vážnu volebnú porážku, keď jeho labouristická strana vo štvrtok stratila v miestnych voľbách, považovaných za najdôležitejšie za posledné štyri roky, až 29 miest a obcí. V prvom vážnom teste po irackej vojne neobhájili labouristi 750 kresiel a stratili nadvládu aj nad ich tradičnou baštou - Birminghamom, ktorý im patril posledných 20 rokov.
Výsledky sú veľkým povzbudením pre opozičného lídra konzervatívcov Iaina Duncana Smitha. Jeho strana získala viac než 550 kresiel a konzervatívci tak mohli vyhlásiť ich najväčšie víťazstvo v miestnych voľbách.
Úspech Duncana Smitha, ktorý už víťazstvo potreboval, zatienila rezignácia jeho tieňového ministra obchodu Crispina Blunta požadujúceho zmeny vo vedení strany.
Šéf konzervatívcov je takmer od nástupu do funkcie v roku 2001 pod sústavným tlakom, že si nevie poradiť s Blairovou popularitou. Napriek tomu, že nad Duncanom Smithom stále visí otáznik, či by mal viesť stranu aj do boja o parlament, aspoň na čas si svoju pozíciu poistil.
Liberálni demokrati, ako tretia najsilnejšia strana v Británii, sa môžu pochváliť, že získali doteraz najvyšší podiel hlasov v miestnych voľbách. Strana si však polepšila len veľmi mierne.
Oveľa lepší pocit môžu mať labouristi z výsledkov volieb do regionálnych parlamentov Škótska a Walesu. Aj keď sa im v Škótsku nepodarilo získať väčšinu, potešiť ich mohli veľmi slabé výsledky Škótskej národnej strany.
Vo Walese prežili labouristi vďaka popularite predsedu Waleského zhromaždenia Rhodriho Morgana veľmi úspešnú noc. Peter Hain, minister pre Wales, označil výsledok za „fantastický pre labouristov“ a „nacionalistické fantázie o nezávislom Walese za navždy pochované“.
Ešte pred zverejnením výsledkov mnoho expertov predpovedalo, že Blair bude môcť využiť „bagdadský efekt“, keď zožne odmenu za rýchlu vojnu v Iraku. Ak aj vojna zohrala nejakú rolu, pre premiéra skôr negatívnu. Mnoho labouristických aktivistov znechutených premiérovými názormi sa odmietlo zapojiť do kampane. Navyše, väčšinou spoľahliví labouristickí voliči spomedzi moslimov zostali v mestách ako Birmingham buď doma, alebo volili proti labouristom, aby aspoň takto vyjadrili nespokojnosť podľa nich s vojnovou Blairovou politikou.
Blair sa môže utešovať, že straty labouristov neboli také veľké, ako mohli byť, navyše vláda je práve teraz uprostred svojho pôsobenia, a vtedy sa stranám zväčša nedarí. Voliči však poslali Blairovi správu: treba sa zamerať na zlepšovanie verejného sektora a domáce otázky. Ak venujete všetok čas zahraničným záležitostiam, pri volebných urnách vás už viac neodmeníme.
PRE SME - TIM HAUGHTON, Londýn