Plán štvorky je neúnosný

V utorok predstavili v Bruseli Belgicko, Nemecko, Francúzsko a Luxembursko nové plány pre ambicióznu Európsku obrannú úniu, s ubezpečením, že ide o snahu posilniť NATO. V ten istý deň ich obvinili Británia a samotné NATO z plánov na rozbitie aliancie.

Komu veriť? A čo nové plány „starej Európy“ vlastne znamenajú pre NATO a zvyšok únie?

Bruselský summit, ako aj európsky Konvent (zverejnil svoju víziu obrannej politiky EÚ) prišli s návrhmi, ktoré by viedli k radikálnym zmenám obranných štruktúr Európy. Časti armád členov únie by sa zlúčili na úrovni veliteľstiev, plánovacích štruktúr a jednotiek. Členské krajiny by spolupracovali pri vývoji a nákupe vojenskej techniky, prípadne aj spoločne vlastnili drahšie zbrane. Ide zatiaľ o iniciatívu bez formálnej účasti Európskej únie, ale jej členovia dali najavo, že chcú získať štatút oficiálnej aktivity pod hlavičkou únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdanlivo sledujeme proces zlúčenia národných vojenských štruktúr a ich náhradu európskou organizáciou. Francúzsky prezident Chirac vyhlásil, že ide o „odstránenie duplicity, ktorá pramení z existencie národných vojenských orgánov“. Teoreticky by sa tak dali ušetriť náklady na udržiavanie individuálnych vojenských štábov a ministerstiev obrany, hoci členské štáty by si aj tak zrejme priali zachovať určitú dávku autonómie.

Otázkou, samozrejme, je, kto by rozhodoval o nasadení spoločných jednotiek a do akej miery by spolupracovali s NATO, a teda aj s USA. A v tom je práve kameň úrazu. Samotná náhrada národných jednotiek európskymi by neznamenala koniec aliancie, aj keď by sa drasticky zmenil rozhodovací proces (pri stole by okrem USA a Kanady sedela Európa zastúpená zmesou individuálnych krajín a tých, ktoré zverili svoje obranné sily Európskej únii). Ale návrhy bruselského kvarteta i Konventu dávajú za pravdu skeptikom, ktorí v nich vidia utvorenie vlastne náhrady za NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Po prvé, ak je cieľom z praktických príčin čiastočne zlúčiť národné vojenské štruktúry, a pritom zachovať NATO, bolo by logické, keby ich spoločné plánovacie a veliteľské orgány úzko spolupracovali s NATO. Komuniké bruselskej štvorky však predpovedá len utvorenie styčného úradu s NATO, čo je vlastne najnižšia možná forma spolupráce. Navyše vylučuje, že by sa za súčasných okolností európske štruktúry vôbec podieľali na akciách NATO. Ich misia je programovo obmedzená len na „plánovanie a velenie operáciám vedených Európskou úniou bez účasti NATO“.

Ak by teda krajiny zapojené do európskej spolupráce chceli naďalej spolupracovať s NATO, museli by na to použiť vlastné orgány - štruktúry, ktoré chce štvorka zredukovať v mene harmonizácie a úspor.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte zaujímavejšie je, že podľa toho istého komuniké by v budúcnosti nové veliteľstvo utvorené bruselskou štvorkou mohlo spolupracovať s NATO len za predpokladu, že mu bol udelený oficiálny štatút aktivity EÚ. Pri vojenských akciách by teda aliancia požiadala o pomoc najskôr Európsku úniu, ktorá by potom zverila plánovanie a vedenie operácií vlastným úradom, ktoré by koordinovali akciu na úrovni členov.

To je však presný opak toho, čo sľúbil prezident Chirac - namiesto zjednodušenia vzniká nová, tretia byrokratická vrstva medzi orgánmi NATO a členskými štátmi.

Nešlo teda o úspory (toto aranžmá bude ešte drahšie), ale o politický cieľ - posilnenie úlohy krajín EÚ voči USA, a to za situácie, keď rastúce rozdiely medzi úniou a NATO kážu práve politiku zblíženia. NATO sa mení na nástroj vojenských operácií západných krajín v čím ďalej väčšej vzdialenosti od centra, kým únia sa zameriava hlavne na Európu a jej okolie. Menia sa aj pravidlá hry - štáty EÚ úzko spájajú vojenské akcie s mandátom OSN, zatiaľ čo Američania požadujú väčšiu voľnosť pri rozhodovaní o vlastnej obrane. Je teda možné, že postupne bude mať pre mnohé európske krajiny NATO len symbolický význam a ich vojenské operácie bude viesť Európska únia. To by však znamenalo aj menšiu ochotu USA podieľať sa na obrane Európy a v podstate rozpad západného bezpečnostného systému - čo možno netrápi Belgicko alebo Luxembursko, ale inak je to v prípade nových členov únie vrátane Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Plány bruselskej štvorky sú kontroverzné práve v tom, že - či chceme, či nechceme - ich vplyv sa prenesie aj na nás. Francúzski a belgickí politici radi hovoria, že vojenská únia nie je odlišná od systému eura, ktoré používajú mnohí, ale nie všetci členovia EÚ. V prípade bezpečnostnej politiky to však nefunguje. Je v princípe zahraničná - rozhoduje o tom, s kým únia utvorí aliancie, proti komu povedie vojnu a za akých okolností. Má úzka skupina členov únie právo robiť tieto rozhodnutia v mene celej únie?

V prípade, že medzi členmi budú vládnuť hlboké rozdiely vo vzťahu k NATO a USA, je model navrhnutý bruselskou štvorkou neúnosný. Preto aj boli na summite len štyria z pätnástich členov únie, a preto tí, ktorým leží na srdci zachovanie zdravých vzťahov v NATO, pozerajú sa na bruselský summit so zdravou skepsou.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: TOMÁŠ VALÁŠEK(Autor je riaditeľom bruselskej pobočky Strediska pre obranné informácie, nezávislej výskumnej spoločnosti so síd

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 067
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 997
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 257
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 163
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 950
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 620
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 331
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu