Zmeny v maturitných skúškach sa nerobia kvôli tomu, aby vysoké školy začali uznávať maturity namiesto prijímačiek, ale najmä preto, aby maturita mala svoju hodnotu a nebola len formalitou. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Budúci školský rok bude generálka externej skúšky v niektorých predmetoch: všetci stredoškoláci prvýkrát prejdú aj jednotnou externou písomnou skúškou s cudzích jazykov (angličtina, nemčina) a z matematiky. Podľa odporúčaní z ministerstva by sa jej výsledky do výsledného hodnotenia mali započítať iba vtedy, ak by ho zlepšili. Naostro sa bude maturovať po novom - tiež z týchto premetov - až v školskom roku 2004/2005. Slovenčina zatiaľ zostáva iba v internej časti maturít.
Veľká zmena bude v tom, že žiaci nebudú mať maturitu „z krku“ za jeden deň, ako doteraz. Maturovať sa totiž bude z piatich predmetov oproti dnešným štyrom. „Jednak nie je reálne za jeden deň odskúšať päť predmetov a bola by to aj psychicky veľká záťaž,“ hovorí riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Vladimír Repáš.
Študenti sa však nemusia triasť, že hromadne prepadnú. Ak sa dobre pripravia - zmaturujú. Kritériá na skúšky nebudú náročnejšie, odpadnúť by mal len „ľudský“ prístup učiteľa k žiakovi typu: „Dáme mu to, veď štyri roky dosahoval dobré výsledky a je to slušný chlapec.“
„Zmeny sa nerobia v prvom rade preto, aby vysoké školy začali uznávať maturity namiesto prijímačiek. Mali by smerovať k tomu, aby bolo jasné, že keď niekto zmaturoval, má určité schopnosti,“ zdôrazňuje Vladimír Repáš. „Kvalitné a objektívne testy v externej časti, by mali viesť k zvýšeniu úrovne aj v internej časti skúšok.“ Odborníci dúfajú, že posunutie dôrazu na testovanie schopností, vyvolá tlak na výrazné okresanie faktografických vedomostí v učebných osnovách. Prečo sa však začína s reformou školstva od maturity, keď v poriadku nie je už systém výučby a hodnotenia na základných školách? „Maturity sa menia, pretože sa stretli plány z ministerstva s iniciatívou škôl. Súbežne štartuje aj reforma základnej školy, ale bohužiaľ, trvá to príliš dlho a nič sa vlastne nehýbe. Ale dnešný stav je neúnosný a odniekiaľ sa začať musí.“
Maturita podľa novej koncepcie
* maturovať sa bude z piatich predmetov, povinné budú slovenský jazyk a literatúra, a cudzí jazyk
* zmena v maturitných komisiách (uvažuje sa o tom, že budú na každý predmet trojčlenné odborné komisie)
* pravdepodobne sa nebude maturovať zo všetkých predmetov v jeden deň, skúšky budú možno rozložené aj na celý maturitný týždeň
* maturitné vysvedčenie sa bude skladať z dvoch dokladov: na jednom bude iba hodnotenie „zmaturoval“ alebo „nezmaturoval“ a na druhom budú rozpísané známky za ústnu skúšku, za písomnú internú časť a za externú časť
(gal)
PRIPRAVUJEME SA NA MATURITY
Týždeň pred maturitou:
* Posledný týždeň pred maturitou si stručne zopakujte všetky maturitné otázky, zopakujte si najmä najdôležitejšie body. Nevadí, ak si nespomeniete na nejakú drobnosť, keď v základe viete, o čo v téme ide. Vždy sa totiž môžete vyhovoriť na to, že ste to v tréme zabudli.
* Zopakujte si a na ťahák zapíšte najdôležitejšie matematické vzorce. Lepšie sa vám tak zafixujú.
* Pomocou vám môže byť aj učenie vo dvojici - spolu so svojím spolužiakom alebo spolužiačkou sa skúšajte z jednotlivých tém. Pri odpovedi pozorne počúvajte druhú stranu, aj to je jedna z foriem učenia.
* Ak máte pocit, že vám niektoré učivo vyslovene nejde, alebo mu nerozumiete, požiadajte učiteľa alebo rodiča o jeho vysvetlenie. Možno vám nové vysvetlenie či iný uhol pohľadu pomôžu učivo nakoniec pochopiť.
Dva dni pred maturitou:
* Tento termín je na opakovanie učiva vhodnejší, ako deň pred skúškou. Vedomosti sa vám lepšie zafixujú a vy sa vyhnete pocitu doháňania učiva na poslednú chvíľu.
* Deň pred skúškou venujte skôr oddychu a relaxácii, aby ste boli na skúške svieži a odpočinutý
V deň maturity:
* Na skúšku príďte včas, aby ste sa nestresovali. Ak môžete, aspoň trochu sa najedzte (najlepší je banán), prineste si so sebou aj niečo na pitie. Piť môžete aj počas skúšky.
* Keďže tohtoročné maturity sú posledné, keď žiaci nemusia robiť jednotné maturitné testy (hoci niektorí sa na nich zúčastnili), žiaci ešte majú možnosť „zapôsobiť“ na členov maturitnej komisie osobne. V testoch im totiž žiadne úsmevy či odbočovanie od témy nepomôžu, pri ústnej odpovedi pred komisiou by však mohli trochu zabrať.
* Ak odpoveď na maturitnú otázku viete, stručne si zapíšte osnovu odpovede. Podrobnosti si nechajte na samotnú odpoveď.
* Ak je maturitná otázka jedna z tých, čo vám nesedí, pospomínajte si na všetko, čo vás v súvislosti s ňou napadá. Keď začnete rozprávať, možno vás učiteľ doplní a vy si spomeniete ešte na niečo, čo ste v prvom momente zabudli.
* Vystríhajte sa zbrklých odpovedí - ak si nie ste odpoveďou istý, radšej najprv popremýšľajte, aby ste nevyhŕkli vyslovenú „koninu“.
* Snažte sa nestresovať - pamätajte na to, že učitelia pri internej časti maturít berú do úvahy aj vaše známky počas štúdia na škole, nielen samotnú odpoveď.
(sr)