Počas tohto obdobia pár ľudí napadlo, že keď už objektivizovať, tak pekne od začiatku. Tak vznikla myšlienka urobiť podobné jednotné testy aj u deviatakov základných škôl. Testy by presne ukázali úroveň ich vedomostí a výsledky žiakov by boli dobrým vodítkom pri prijímacích pohovoroch na stredné školy. Časom by ich mohli aj nahradiť.
Myšlienku dotiahli odborníci až do úspešného konca. Presne pred týždňom odštartovala na 1421 základných školách po celom Slovensku projekt s názvom MONITOR 9 . Testom sa podrobilo takmer 18 tisíc žiakov, ktorí si podali prihlášku na gymnáziá. Žiaci vypĺňali testy z matematiky a slovenčiny, tí ktorí navštevujú základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským, z maďarčiny.
Podľa učiteľov a aj niektorých žiakov testy neboli ťažké. „Mám pocit, že učiteľka nám dopísala aj pár zlých odpovedí, lebo sme to všetko mali bezchybne,“ myslí si jeden z bratislavských deviatakov. „Ale možno aj preto, že sme všetci odpisovali ako diví,“ priznáva s úsmevom.
Výsledky testovania budú známe okolo 10. júna. Každý žiak dostane vysvedčenie s výsledkami a tabuľku ako obstál v porovnaní s ostatnými žiakmi.
Štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth predpokladá, že systém testov by v budúcnosti mohol nahradiť prijímacie konanie na stredné školy. „Ak aj stredné školy prijímačky nezrušia, verím, že na ne aspoň budú klásť menší dôraz a viac budú akceptovať výsledky záverečných testov. V budúcnosti by sa preto malo testovanie uskutočňovať už skôr, teda v januári alebo februári.“
Tohtoročné testy zatiaľ skúmajú len časť znalostí deviatakov, aj preto sa im môžu zdať ľahké. Aby sa v budúcnosti mohli naozaj stať podkladom pre prijatie na stredné školy, bude sa musieť ich záber rozšíriť.
Celkové náklady na projekt Monitor 9 sú dva milióny korún, čo predstavuje asi 100 korún na žiaka. (sita, sr)