Domáce a medzinárodné karty
Podľa oblasti použitia rozdeľujeme platobné karty na domáce a medzinárodné. Domáce karty môžeme využiť na výber hotovosti a bezhotovostnú platbu u obchodníka iba v rámci Slovenskej republiky. Medzinárodná karta je akceptovaná i v zahraničí, kde je platba kartou omnoho bežnejšia ako u nás. V mnohom vám tak uľahčí vašu cestu do zahraničia.
Elektronické a embosované karty
Pri delení podľa možnosti použitia rozlišujeme medzi elektronickými (indentovanými) a embosovanými kartami. Elektronická karta má na prednej strane ploché, nehmatateľné písmo s jemným zahĺbením pod povrch karty. Ide o zápis osobných a zúčtovacích údajov (meno, doba platnosti, kód banky…). Je použiteľná iba v elektronickom prostredí, teda v bankomatoch a POS termináloch (viac v časti o po-užívaní platobných kariet). Iba tieto elektronické zariadenia sú schopné prečítať údaje zaznamenané na takejto karte.
Embosovaná karta má na prednej strane reliéfne (vystupujúce a hmatateľné) písmo, vďaka ktorému má oproti elektronickej rozšírené možnosti po-užívania. Okrem vyberania hotovosti z bankomatu a bezhotovostnej platby prostredníctvom POS terminálu, je možné ju použiť i v mechanickom prostredí - v tzv. imprinteroch (viac v časti o používaní platobných kariet). Špecifickosť platby použitím imprintera je v tom, že obchodník sa nekontaktuje s bankou vždy bezprostredne v okamihu platby, ako to je u obchodníkov, ktorí majú on-line platobné terminály automaticky overujúce zostatok účtu v banke. Pri platení embosovanou kartou sa do istej sumy nevyžaduje autorizácia a obchodník pri takejto platbe klientovi musí „veriť“, že má na svojom účte dostatok finančných pros-triedkov. Embosované karty sú pre túto výhodu drahšie a sú určené skôr pre solventnejších klientov.
Debetná a kreditná karta
Podľa potreby zostatku na účte delíme platobné karty na debetné a kreditné.
Debetné platobné karty sú viazané na finančné prostriedky klienta uložené na účte. Peňažné prostriedky môžete čerpať maximálne do výšky disponibilného zostatku na vašom účte. Navyše, čiastka, ktorú môžete z účtu čerpať je ohraničená denným limitom, ktorý sa stanoví pri zostavovaní zmluvy o vydaní a používaní platobnej karty. Znamená to, že napr. tovar, ktorého cena presahuje výšku denného limitu, nemôžete zaplatiť kartou, aj keď máte na účte dostatok peňazí. V takomto prípade je napríklad výhodné zaplatiť časť ceny tovaru kartou (do výšky denného limitu) a zvyšok doplatiť v hotovosti.
Denný limit sa líši v jednotlivých bankách a je závislý aj od druhu karty. Banka zvyčajne stanoví jeden limit na výber hotovosti a jeden na bezhotovostnú platbu u obchodníka. Tento limit môže byť rovnaký alebo rozdielny.
Ak nemáte kontokorentný úver alebo povolený debetný zostatok, ktoré vám umožňujú do istej výšky prečerpať finančné prostriedky uložené na účte (teda „ísť do mínusu“), pri tran-sakciách s kartou nemôžete minúť viac, ako máte na účte.
Transakcie realizované kartou sú zúčtované denne po každej transakcii. Teda po spracovaní každej transakcie (výber hotovosti, platba v POS terminále…) sa z vášho účtu odrátajú peňažné prostriedky, ktoré ste minuli. Debetné karty sú väčšinou elektronické.
Kreditná platobná karta nie je na rozdiel od debetnej viazaná na finančné prostriedky klienta na účte. Používanie karty nie je obmedzované aktuálnym zostatkom na vašom účte. Umožňuje čerpať peňažné prostriedky v rámci prideleného úverového rámca, ktorého výšku schvaľuje banka. S kreditnou kartou tak získavate stály úver, v rámci ktorého môžete platiť za tovar a služby aj bez toho, aby ste v momente realizácie platby mali potrebné finančné prostriedky. Banka stanoví minimálne mesačné splátky buď ako podiel z dlžnej čiastky alebo z výšky úveru. Úver sa automaticky obnovuje v závislosti od výšky uhradenej splátky. U nás banky vydávajú predovšetkým tzv. charge karty. Ide o druh kreditnej karty, držiteľ ktorej je povinný v dohodnutom termíne splatiť 100 % čerpanej sumy. Doba splatnosti sa pohybuje okolo jedného mesiaca, s exkluzívnou kartou Diners Club to môže byť až 60 dní. Úver je bezúročný, v prípade nesplatenia v dobe splatnosti banka účtuje sankčný úrok (jeho výška sa pohybuje od cca. 20 %do 30% p. a. v závislosti od banky a typu karty). Určitý sankčný poplatok sa účtuje i pri prekročení úverového rámca. Uhradenie záväzkov voči banke je súčasne podmienkou na obnovenie úveru na ďalšie obdobie.
Aby ste získali kreditnú kartu, nemusíte mať v niektorých bankách vedený účet, pretože spolu s vydaním karty banka zriaďuje úverový účet, na ktorom sa vám všetky platby realizované kreditnou kartou zúčtovávajú. Zúčtovanie je mesačné (na rozdiel od debetných kariet), banka vám zašle výpis, splátka sa väčšinou realizuje inkasom z vášho účtu.