Postup pri prijímaní a posielaní peňazí - hotovosti cez Western Union by mal byť u každého „agenta“ alebo zástupcu rovnaký. V prípade, že sa vám v zahraničí stala nejaká nepredvídateľná udalosť (ako už spomínaná krádež) stačí známemu, alebo rodine na Slovensku zavolať aby išiel do najbližšieho zastupiteľstva Western Union vyplnil formulár a uhradiť sumu a poplatok. Pracovník zadá vašu platbu do databázy Western Union a o 10-12 minút by si to prijímateľ mohol vyzdvihnúť, treba mu to len oznámiť. Ďalšia možnosť, ktorú ponúka VÚB je telefonické oznámenie príjemcovi, doručenie na adresu a pod. Prijímateľ sa identifikuje dokladom, prípadne pomocou identifikačného testu a peniaze sú mu vyplatené. Samozrejme, že už neplatí žiadny poplatok.
Aké sú poplatky?
Každý zástupca môže mať iné poplatky a limity. Limit na zaslanie v Tatra banke je 5000 USD (vrátane poplatku). Vo VÚB je limit 2500 USD. V Slovenskej pošte je zase limit 300 tisíc korún, teda približne 7500 USD. V bankách je možnosť platiť v slovenských korunách alebo amerických dolároch, ale napríklad v Slovenskej pošte akceptujú len slovenské koruny. V prípade, že platíte v Sk je kurz, ktorý sa použije kurzom Western Union. To znamená, že sa líši oproti kurzu valút v bankách alebo zmenárňach alebo od kurzu NBS. Napríklad ku dňu 16.4.2003 bol rozdiel v Tatra banke oproti kurzu valuta - predaj približne jednu korunu.
Poplatok je vždy v určitom pásme. V Tatra banke zaplatíte v prípade posielania 250 USD poplatok 27 USD, v prípade 500 USD je poplatok 37 USD až po sumu 4800 USD, keď zaplatíte poplatok 200 USD. V tom poslednom prípade ste už dosiahli limit. Vo VÚB je poplatok pri posielaní napríklad sumy 500 USD 37 dolárov. V Slovenskej pošte je pri posielaní sumy do 24 tisíc korún poplatok 1640 Sk. Do 32 tisíc korún zaplatíte 2000 Sk.