izoval prvý turistický zájazd. Thomas Cook umožnil cestovať vtedy ešte len vznikajúcej strednej vrstve. Cena za zájazd bola v tom čase vskutku ľudová. Výlet stál „na obrovskú vzdialenosť jede-nástich míľ a späť šiling a pre deti len polovicu“.
V dnešnom svete považujeme organizovaný turizmus za niečo normálne, ale Cook začal s revolučným prístupom. Pred zájazdom do Liverpoolu išiel preskúmať hotely a reštaurácie, aby tam svojim 350 klientom zabezpečil všetko pohodlie. Hneď potom napísal prvého sprievodcu o meste Liverpool. Neskôr začal organizovať zájazdy po Európe. Po občianskej vojne v USA obrátil svoju pozornosť aj tam. Pamätným ostáva zájazd na rieku Níl v Egypte, kde vďaka tomu, že tam neboli hotely museli cestovať ako obrovská karavána. Keď jedna s cestujúcich zomrela počas zájazdu, Cook to zatajil pred arabskými sprievodcami až do doby, keď mohla byť primerane pochovaná.
Zaviedol dovolenku, na ktorej bolo všetko zariadené - ubytovanie, strava, transport, sprievodcovia, výmena peňazí, pasy. Taktiež umožnil robotníkom, aby si na dovolenku pomaly našetrili.
Ďalším „vynálezom“ Thomasa Cooka bol cestovný šek, veľmi potrebný vo svete, kde jedinou univerzálnou menou bolo zlato. V roku 1874 vydáva v New Yorku Cook‘s Circular Note, jednu s ranných foriem cestovných šekov.
Napriek svojmu úspechu chápal Cook svoju prácu ako morálne poslanie. Tvrdil, že pracujúci by boli vzdelanejší a aj by sa lepšie mali, ak by svoje peniaze radšej minuli na cestovanie ako na alkohol.