štívil Slovensko, chce jeho krajina uzatvoriť ratifikačný proces do konca mája. Diskutovať sa tiež bude o pripravenosti Slovenska na vstup, ako aj o plnení záväzkov a povinností vyplývajúcich z členstva v únii a aliancii. Hovoriť sa bude o pozícii Dánska a Slovenska pri diskusii o budúcej podobe EÚ. Predsedu parlamentu Hrušovského dnes napoludnie prijme dánska kráľovná Margrethe II. a premiér A. F. Rasmussen. Zástupcovia NR SR sa stretnú s členmi Prezídia parlamentu a zástupcami parlamentného výboru pre obranu. Navštívia tiež informačné stredisko EÚ/EK.
Slovensko-dánske vzťahy sú veľmi dobré, bez otvorených alebo sporných otázok. Dánsko pristupuje k Slovensku ako k budúcemu členovi EÚ a NATO a podporuje naše prijatie do oboch organizácií. V prípade vstupu SR do únie vníma ako problém nepripravenosť administratívnych kapacít, zabezpečenie schengenského režimu na slovensko-ukrajinskej hranici a stav riešenia rómskej otázky. Dánsko odmietlo otváranie Benešových dekrétov.
Kvalitu slovensko-dánskych vzťahov potvrdzuje vysoká úroveň realizovaných návštev. V októbri 1994 kráľovná Margrethe II. navštívila SR. V januári 2002 uskutočnil predseda dánskej vlády Anders Fogh Rasmussen prvú oficiálnu návštevu Slovenska v histórii vzájomných vzťahov po vzniku SR. Ďalšiu oficiálnu návštevu uskutočnil v marci. Intenzívne sú tiež kontakty ministrov zahraničných vecí, ako aj predstaviteľov parlamentov. Spoluprácu rezortov obrany upravuje protokol z apríla 1999. Striedavo na Slovensku a v Dánsku sa v ročných intervaloch uskutočňujú konzultácie expertov v oblasti logistiky, plánovania a práva. Minulý týždeň sa uskutočnila historicky prvá návšteva dánskeho ministra obrany v SR.
Dánska strana v rámci podpory prípravy SR na vstup do únie poskytuje SR od roku 1999 expertnú pomoc. Doteraz sa realizovalo celkovo 20 projektov, najmä pre pracovníkov ústredných orgánov štátnej správy.
V rokoch 1990-2001 poskytla dánska strana Slovensku pomoc vyše jednej miliardy slovenských korún. V minulom roku predstavovala pomoc Dánska okolo 110 miliónov. Hlavná časť prostriedkov smerovala do oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, rozvoja občianskej spoločnosti a rozvoja malého a stredného podnikania.
Vzájomný obchod je plne liberalizovaný, určité obmedzenia sa uplatňujú sezónne pri dovoze poľnohospodárskych komodít. Bilancia vzájomného obchodu bola dlhodobo pasívna, napriek rastu objemu slovenského exportu do Dánska. V roku 2002 sa podarilo dosiahnuť zmenu, keď aktívne saldo slovenskej strany dosiahlo takmer 1,2 miliardy korún. Podiel Dánska na celkovom dovoze do SR predstavuje 0,47 percenta, na vývoze 0,71 percenta.
Dánsko sa celkovým objemom investícií vo výške približne jednej miliardy korún medzi zahraničnými investormi zaraďuje na 23. miesto. Najväčším investičným projektom je výstavba závodu obuvníckej firmy ECCO v Martine, ktorý začal produkciu v roku 1999. V SR má svoje zastúpenie 28 dánskych firiem, pričom 11 má na Slovensku aj vlastnú výrobu.