BRATISLAVA – Posledné veľmi teplé dni by mohli spôsobiť na zaplavených územiach značné problémy. Nebezpečné je najmä premnoženie komárov. „Na našom území sa v minulosti vyskytovali aj ochorenia prenášané komármi. Na Záhorí a východnom Slovensku sme mali aj malarické komáre,“ hovorí Karol Rybár zo Štátneho zdravotného ústavu. Čím je po povodniach teplejšie, tým rýchlejšie sa komáre vyvíjajú.
V postihnutých oblastiach sa objavujú aj ochorenia zažívacieho traktu, prevažne salmonelóza. „Je dôležité neriskovať. Nebezpečné sú aj potkany, ktoré prenášajú leptospirózu. V Čechách v roku 1997 zaznamenali aj zopár úmrtí ľudí, ktorí odstraňovali následky povodní. Choroba sa šíri výkalmi potkanov a močom. V zaplavených oblastiach treba zatvárať všetky priestory, vstupy do pivníc, aby sa tam potkany nedostali,“ upozorňuje Rybár.
V Prešovskom kraji, ktorého časť zaplavilo, majú ľudia veľa vlastných studní. Voda v nich je na dlhší čas nepoužiteľná. „O pití vody z vlastných studní hneď po opadnutí vody by nemali ľudia ani snívať. Najmenej do obvodu desiatich metrov okolo studne je nutné sanovať, vybrať vodu a mechanicky aj opakovane studňu vydrhnúť.“
Po opadnutí vody hrozí rad ďalších rizík. V zaplavenom území ostávajú uhynuté zvieratá, toxické látky, bahno. Potravinárske výrobky, ku ktorým sa dostala voda, sú prakticky nepoužiteľné. Konzumovať možno jedine výrobky balené v skle a plastových obaloch, ak nie sú obaly poškodené a majú neporušené uzávery. Obytné priestory treba vydezinfikovať chlórovými preparátmi. (rf)