Najhoršie dopadol okres Stará Ľubovňa. „Odhadujeme, že spolu to je vyše 200 miliónov korún. Z toho polovica sú škody na štátnych cestách,“ hovorí prednosta Okresného úradu v Starej Ľubovni Andrej Mokriš.
Okolo 85 miliónov korún bude stáť oprava cesty v Mníšku nad Popradom. Projekt na jej spevnenie pochádza ešte z roku 1993, ale doteraz sa nepodarilo nájsť potrebné peniaze.
Škody na majetku obcí sú predbežne vyčíslené na 20 miliónov a na majetku občanov na asi šesť miliónov. „Údaje zatiaľ nie sú definitívne. Poškodených je 24 obcí, takže ešte chvíľu potrvá, kým sa dopracujeme k presným číslam,“ hovorí Mokriš.
Podobne je to v okrese Kežmarok. „Na štátnych cestách sú škody za asi 10 miliónov korún. Podobnú položku udávajú aj správcovia vodných tokov z povodia Bodrogu a Hornádu. Obce dosiaľ vyčíslili 17,5 milióna a občania ďalšieho 2,5 milióna korún,“ povedal Ján Gemza z Okresného úradu v Kežmarku. Čísla sú len orientačné. „Miliónové škody udávajú vlastníci lesov napr. vo vojenskom výcvikovom priestore Záľubica.“
V okrese Poprad platí tretí stupeň povodňovej aktivity na Štrbianskom potoku na rieke Poprad, kde spevňujú strhnutú hrádzu za miestnym sídliskom Západ. Najväčšie škody voda napáchala na majetku vodohospodárskeho závodu Povodie Bodrogu a Hornádu. „Vyčíslené boli na viac ako 40 miliónov korún. Ďalších 10 miliónov sú škody na štátnych cestách. Záchranné práce vyšli na 5,5 milióna korún,“ hovorí prednosta Okresného úradu v Poprade Milan Baran. Podobnú sumu predstavujú škody na nepoistenom majetku obcí. Majetok, o ktorý prišli občania, bol ocenený na 15 miliónov korún. Poistenú mali ľudia len tretinu.
ROBERT JURIŠ