
Viktor Lucjuk a Larissa Ševčenkovová ako Sergej a Jekaterina v Šostakovičovej opere Lady Macbeth, ktorú včera premiérovo uviedli na festivale v Salzburgu. Túto operu uvádza aj pražské Národné divadlo pod názvom Lady Macbeth Mcenského újezdu v hlavnej úlohe so slovenskou sopranistkou Klaudiou Dernerovou. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Hudba síce nie je šport, ale odjakživa sú veľmi atraktívne rôzne rebríčky a vyhodnotenia úspešnosti, obľúbenosti, prípadne kvality interpretov a skupín. Špeciálnu pozíciu majú prestížne výročné ohodnotenia udeľované na základe hlasovania odborníkov alebo poslucháčov, často motivovaných hodnotnými cenami. Už tretí rok na Slovensku prebieha aj súťaž Grand Prix Radio. Jej iniciátormi sú tri slovenské stanice: Twist, FUN Radio a Rock FM. Títo konkurenti sa spojili, aby pomohli slovenskej populárnej hudbe a dávajú možnosť hlasovať poslucháčom rádií, pretože prostredníctvom rádií sa populárna hudba šíri najintenzívnejšie.
Pre rok 2001 budú vyhlásené tri hlavné súťažné kategórie - spevák, speváčka a skupina. Novinkou bude vyhlásenie zvláštnej ceny pre najhranejšieho slovenského interpreta. Nominovaných interpretov do jednotlivých kategórií vyberú hudobní dramaturgovia podľa ich rotácie (hranosti) v týchto rozhlasových staniciach za obdobie od 1. 9. 2000 do 31. 8. 2001.
Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch ročníkov súťaže Grand Prix Radio budú môcť poslucháči tento rok hlasovať iba počas jedného hlasovacieho kola, ktoré bude v októbri. Okrem hlasovania prostredníctvom kupónov v denníkoch a na internetových stránkach jednotlivých rádií i na stránke www.gpr2001.sk budú môcť poslucháči zasielať hlasy i SMS správami z mobilných telefónov. „Chceli sme dať možnosť slovenským skupinám, aby sa dostali do takejto konfrontácie,“ hovorí Ľuboš Machaj, programový riaditeľ Rádia Twist. „Nestačí, aby hlasovali čitatelia denníkov, týždenníkov a aby sa vyjadrovali odborníci, ako je to v prípade slovenskej Grammy, ale aby mali šancu vyjadriť sa aj poslucháči.“
O zmenách hovorí Milan Králik, programový riaditeľ FUN Radia: „Je dôležité, že sme spoločne založili právny subjekt združenie Grand Prix Radio. Stáva sa organizátorom súťaže, vyhlasuje nominácie a zabezpečuje jej priebeh. Ďalšou zmenou je, že v tomto ročníku sa nebude hlasovať v dvoch kolách, ale len v jednom. V novembri sa vyhodnotí a 6. decembra sa uskutoční galakoncert, na ktorom budú oznámené výsledky.“
Andy Hryc, prezident Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc: „Sme príkladom toho, ako konkurenčné rozhlasové stanice môžu spolupracovať a prezentovať spoločnú snahu o popularizovanie a podporu slovenskej populárnej hudby, ktorá to nepochybne veľmi potrebuje.“
Oba predchádzajúce ročníky vyhrali tí istí interpreti: Richard Müller, Jana Kirschner a I.M.T. Smile.
RICHARD MÔCIK
(Autor je hudobný publicista)
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Režisér Marcel Bystroň, ktorého snímka Cabriolet mala premiéru v českých kinách 29. marca, zbil pred účastníkmi Letnej filmovej školy v Uherskom Hradišti filmového kritika Jana Jaroša. Dôvodom útoku bol podľa oboch aktérov kratučký článok o filme Cabriolet vytlačený v katalógu Letnej filmovej školy.
„Režisér sa ma spýtal, či som Jaroš, a keď som povedal, že áno, niekoľkokrát ma udrel päsťou do tváre,“ povedal po konflikte kritik.
Bystroň potvrdil, že Jaroša napadol. „Kritik napísal do katalógu lži, film vôbec nevidel a ja som sa proti tomu nemohol brániť inak. Neboli v tom nijaké emócie, iba trest za zlo.“ Podotkol, že je Valach a veci rieši na rovinu. Jeho konanie vyvolalo medzi účastníkmi školy odsudzujúce reakcie.
Nejde zďaleka o prvý prípad takéhoto typu. Nedávno dostal niekoľko rán päsťou od spisovateľa Michala Viewegha aj kritik Jaromír Slomek, ktorý sa nelichotivo vyjadril o autorových fejtónoch. Herec David Matásek zasa pred niekoľkými rokmi neuniesol kritiku Vladimíra Justa. Konflikt medzi režisérom Jiřím Menzlom a producentom Jiřím Sirotkom pre spor o sfilmovanie Hrabalovej knihy Obsluhoval som anglického kráľa vyvrcholil pred troma rokmi na karlovarskom festivale, kde Menzel Sirotka vyšibal prútom. (čtk)