Atény 6. mája (TASR) - Grécko ako krajina predsedajúca Európskej únii plánuje na nadchádzajúcom summite EÚ v Solúni predložiť plán prijatia piatich západobalkánskych krajín do únie.
"Grécke predsedníctvo pracuje v tomto smere," vyhlásil námestník gréckeho ministra zahraničných vecí pre európske záležitosti Tassos Jannitsis po dnešnom stretnutí s chorvátskym rezortným partnerom Ivanom Šimonovičom v Aténach.
Jannitsis pripomenul, že Atény pracujú na systéme, na základe ktorého by sa individuálne posudzoval pokrok jednotlivých balkánskych krajín.
Z iniciatívy gréckeho predsedníctva by sa na solúnskom summite 20. júna mali stretnúť s kolegami z EÚ aj lídri balkánskych krajín. Konvent o budúcnosti Európy by mal na summite predložiť svoj návrh ústavy pre rozšírenú EÚ.
Solúnsky summit vnímajú podľa Šimonoviča krajiny z regiónu Balkánu ako jedinečnú príležitosť pre EÚ vyslať jasné posolstvo, že dvere sú otvorené. "Stanovené podmienky nesmú byť vnímané ako prekážka pred novopríchodiacimi," zdôraznil chorvátsky predstaviteľ.
Jannitsis označil za predčasné úvahy, či by sa Chorvátsko, ktoré oznámilo koncom februára kandidatúru na vstup do EÚ, mohlo pripojiť k únii spolu s Bulharskom a Rumunskom v roku 2007.
Chorvátsky reprezentant zdôraznil, že tzv. Jadranská charta, ktorú Záhreb koncom minulého týždňa podpísal spolu s USA, Albánskom a Macedónskom, nie je v rozpore s európskou orientáciou Chorvátska.
"Keby nešla v rovnakom smere, nepodpísali by sme ju," podčiarkol Šimonovič, ktorý ubezpečil o úsilí Chorvátska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.
Táto charta, ktorú v piatok podpísali v albánskej Tirane, má za cieľ uľahčiť spomínaným trom balkánskym krajinám proces integrácie do NATO.