BRATISLAVA – Zahraničné firmy investovali vlani na Slovensku rekordne veľa peňazí – tri štvrtiny toho, čo celkovo za roky 1993 až 2001. Najviac peňazí však priniesla privatizácia a zvyšné investície sa nesústredili do odvetví, kde by ich potrebovala ekonomika najviac.
Až 152 miliárd z celkových 182 miliárd korún čistých priamych zahraničných investícií zabezpečila privatizácia, informovala Národná banka Slovenska. Hoci by boli najžiaducejšie investície na zelenej lúke, ekonómovia oceňujú aj samotný predaj štátnych podielov. „Znamenajú strategických investorov do rozhodujúcich podnikov,“ povedal Marek Jakoby z M.E.S.A.10. „Pre ekonomický rast a pokles nezamestnanosti bude dôležitý vyšší podiel neprivatizačných investícií.“
Okrem privatizácie smerovalo do podnikov a bánk takmer 28 miliárd korún investícií, o 13 percent viac ako rok predtým. Podľa Pavla Ondrisku zo spoločnosti Slavia Capital to je stále málo. „Príčin je viacero a tie najdôležitejšie sa ťahajú z minulosti,“ hovorí analytik. Firmy, ktoré vdôsledku politickej situácie Slovensko ešte v roku 1998 obchádzali, a majú skúsenosti z okolitých krajín, často uprednostnia opäť ten istý štát.
Najviac minuloročných neprivatizačných investícií prilákal priemysel: „Po malých častiach väčší počet podnikov. Z jednotlivých odvetví boli významnejšie len investície do výroby kovov, plastov a potravín a nápojov,“ informovala národná banka. Investície do strojárenstva a elektrotechniky podľa jej údajov predstavovali šesť percent, čo je podľa nej málo. „Nepodarilo sa nasmerovať zahraničných investorov do odvetví, v ktorých by mala prebehnúť reštrukturalizácia a modernizácia so zameraním na nové špičkové výrobky s vyššou pridanou hodnotou,“ vysvetlila centrálna banka. Takéto odvetvia by zabezpečili budúci rast vývozu.
To, kam sa investuje, podľa Ondrisku odzrkadľuje hlavné motívy príchodu firiem na Slovensko – zatiaľ lacnú pracovnú silu a snahu obchodných reťazcov zabezpečiť si podiel na trhu. „Aby sme zmenšili zaostávanie v používaných technológiách, potrebujeme pritiahnuť investície do výskumu a vývoja či strategických služieb. Tu však zatiaľ neponúkame lepšie podmienky ako Česko či Maďarsko,“ tvrdí Ondriska.
Takéto investície budú s pokračujúcimi reformami pribúdať. „I keď tento rok ešte neprinesie viditeľné zlepšenie. Až globálne oživenie v roku 2004,“ myslí si Ondriska. Jakoby pripomenul, že na Slovensko sa chystajú takí významní investori ako francúzska automobilka PSA Peugeot či viaceré americké firmy: „Do budúcnosti sa tak táto oblasť predsa len o niečo zlepší.“
Investície v roku 2002
– vlani bol čistý prílev priamych zahraničných investícií historicky najvyšší – 181,9 miliardy korún,
– 152 miliárd zabezpečila privatizácia (121,9 miliardy korún SPP; 8,9 miliardy Západoslovenská energetika; 6,4 Slovenská poisťovňa; 5,9 Stredoslovenská energetika; 3,5 Transpetrol; 3,3 posledná splátka VÚB a 2,6 posledná splátka za Slovenskú sporiteľňu),
– okrem privatizácie zahraničné firmy investovali do už existujúcich alebo nových podnikov a bánk 27,8 miliardy korún,
– 37 percent z tejto sumy išlo do priemyslu, 31 percent do obchodu a služieb, zvyšok do finančnej sféry.