V rámci prístupového procesu SR do Európskej únie (EÚ) Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR ako gestor kapitoly Slobodný pohyb tovaru pokračoval v harmonizácii noriem a úlohy vyplývajúce z tejto pozície si plní dobre. Uviedol to dnes po odpočte činnosti ÚNMS za rok 2002 jeho predseda Dušan Podhorský.
Úrad na základe zriaďovateľskej zmluvy zastrešuje organizácie, do kompetencie ktorých patrí technická normalizácia, metrológia, posudzovanie zhody výrobkov, akreditačná služba a systém manažérskej kvality.
Podľa slov predsedu úradu dynamika prenosu európskych technických noriem do portfólia slovenských z roka na rok narastá. Tento cieľ napĺňa Slovenský ústav technickej normalizácie. V roku 1999 sa súčasťou slovenských technických noriem stalo 1 680 noriem, v roku 2000 viac ako 2 700 a o rok neskôr 6 300. Vlani sa už harmonizácia viac-menej dolaďovala a zavŕšila tým, že "SR má už viac ako 95 % noriem kompatibilných s európskymi".
V oblasti metrológie sa Slovenský ústav technickej metrológie a Slovenská legálna metrológia zaradili medzi špičkové rovnomenné národné úrady v Európe. Prestíž získala slovenská metrológia vďaka systému manažérskej kvality ISO 9001. Kým v roku 1999 bolo na Slovensku v rámci priemyslu 80 organizácií s certifikátom kvality, vlani ich už bolo približne 1 000. Vďaka spolupráci s Agentúrou pre malé a stredné podnikanie vzrástol aj počet organizácií, ktoré získali certifikát kvality v oblasti životného prostredia. V roku 2001 ich počet presiahol 140, kým v roku 1999 ich bolo menej ako 10. Systém manažérskej kvality v priemysle prispel k tomu, že export SR vlani medziročne vzrástol o 17 %. Podľa slov D. Podhorského aj keď sa Národná cena kvality pod záštitou prezidenta SR osvedčuje vo výrobných organizáciách a službách, zaostáva vo verejnej správe. Výnimkou sú mestské úrady v Michalovciach a Martine.
Najvýznamnejší pokrok v rámci ÚNMS zaznamenala oblasť posudzovania zhody. Slovensko má totiž protokol k európskej dohode o vzájomnom uznávaní certifikácie výrobkov a akceptácii skúšok. V SR operuje 49 skúšobní, z nich 8 má už notifikované skúšky v Bruseli.
Od roku 1999 do roku 2002 klesli výkony z certifikácie výrobkov z 900 miliónov Sk na 126 miliónov Sk (pokles o 75 %). Tento výpadok skúšobne vyrovnávali zvýšenými aktivitami v oblasti marketingu.