Brusel 1. augusta (TASR) - Miera nezamestnanosti v eurozóne sa v júni nezmenila aj napriek zvýšeniu nezamestnanosti vo Francúzsku a Nemecku. Eurostat uvádza, že dosiahla 8,3%, čiže nezmenenú úroveň od marca, keď medziročne klesla z 8,9% na 8,4%.
Najvyššiu mieru nezamestnanosti zaznamenalo Španielsko 12,8% a najnižšiu Luxembursko 2,4%. Francúzska nezamestnanosť sa v júni zvýšila na 8,8%, čo zodpovedá prvému vzostupu za tri roky. V Nemecku miera nezamestnanosti už šiesty mesiac stúpla a dosiahla 8,9%.
Miera nezamestnanosti v celej Európskej únii (EÚ) sa v júni oproti máju nezmenila a zostala na úrovni 7,6%, čo zodpovedá medziročnému poklesu z 8,2%.
Eurostat nezávisle od toho oznámil medzimesačný pokles maloobchodného predaja v máji o 0,1% oproti aprílovému zvýšeniu o 0,5%. Z medziročného hľadiska sa maloobchodný predaj v eurozóne zvýšil o 0,5% oproti májovému 1,5-% vzostupu.
Analytici uvádzajú, že európske spoločnosti aj napriek zhoršujúcej sa situácii svetového hospodárstva zachovávajú pracovné miesta. O súčasnom vývoji vo svete svedčí aj júlový medzimesačný pokles indexu spracovateľského priemyslu agentúry Reuters (PMI - Purchasing Managers' Index) pre eurozónu z 47,9 na 47,3 bodu. PMI sa tak priblížil k najnižšej úrovni vo svojej 50-ročnej histórii - 47,2 bodu z decembra 1998, keď kríza reformných trhov otriasla hlavnými finančnými trhmi. Tento vývoj naznačuje, že sektor sa čoraz rýchlejšie blíži k recesii.
Aj situácia v USA zostáva neistá, keďže podľa najnovších údajov dôvera spotrebiteľov v júli opäť klesla v dôsledku neutíchajúcich oznámení spoločností o prepúšťaní, čo naznačuje ďalšie zhoršenie výdavkov a hospodárskeho rastu. Mesačný index dôvery spotrebiteľov sa totiž v júli oproti júnu znížil zo 118,9 na 116,5 bodu, hoci stále presahuje najnižšiu úroveň 109,2 bodu z februára tohto roka.
* 1 sov