Predĺžené nechty nemajú vyzerať ako pazúry

Claudia Schifferová by vraj nevyšla na ulicu s neupravenými nechtami. Krásne ruky sú pre ňu samozrejmosťou, ako vyleštené topánky či čisté šaty. Aj na Slovensku je už veľa žien, ktoré dbajú o svoje ruky. Čoraz populárnejšie je aj predlžovanie nechtov, ...


Ida Mrázová predlžuje nechty akrylom.


Claudia Schifferová by vraj nevyšla na ulicu s neupravenými nechtami. Krásne ruky sú pre ňu samozrejmosťou, ako vyleštené topánky či čisté šaty. Aj na Slovensku je už veľa žien, ktoré dbajú o svoje ruky. Čoraz populárnejšie je aj predlžovanie nechtov, hoci tu má nejedna žena predsudky. Pod umelým nechtom si totiž často predstavíme neprirodzene dlhý „pazúrik“, krikľavo nalakovaný. Okamžite ho rozpoznať, lebo je oveľa hrubší ako prirodzený necht, pôsobí ako kus umelej hmoty, prípadne sa pod ním zreteľne rysuje dorastajúci necht. Nuž, tento názor môže byť opodstatnený. Treba však dodať, že takýto je iba zle urobený umelý necht, ktorý nemá s „nail dizajnom“ nič spoločného. Tam je totiž cieľom vyrobiť nechty na nerozoznanie od prirodzených.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň sa v bratislavskej Inchebe uskutočnila medzinárodná výstava Interbeauty, v rámci ktorej sa konali súťaže v „nail dizajne“ a „nail arte“. To prvé znamená, že súťažiace mali dve a pol hodiny na to, aby modelke namodelovali nechty. Diváci videli, že cieľom nie je vytvoriť extrémy. Naopak, upraviť ruky, aby boli na nerozoznanie od krásnych prirodzených nechtov. Preto sa na červeno lakuje iba jedna ruka modelky (aby súťažiaca predviedla šikovnosť aj v tomto smere), porota však posudzuje najmä ruku s nenalakovanými, iba starostlivo vymodelovanými a vyleštenými predĺženými nechtami.

Až „nail art“, teda umelecké zdobenie nechtov, je šou farieb a fantázie. Je to niečo ako „haute couture“ v móde – teda prehliadka inšpirácií, určite nie určená na bežné nosenie.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedníčkou poroty bola Ida Mrázová, ktorá na Slovensku začala s nechtovým dizajnom ako prvá. Dnes, okrem toho, že pestuje ruky okruhu stabilných zákazníčok, školí kvalitné nechtové dizajnérky a dováža zdravotne neškodný materiál na nechtový dizajn. Na súťaži mala plné ruky práce, tak nás pozvala do svojho salónu, aby v pokoji vysvetlila, o čo vlastne pri predlžovaní nechtov ide.

Ubližovanie a pomoc nechtom

Prvú otázku vlastne položila ona – „Čo by ste povedali na to, keby som vám popri rozprávaní urobila manikúru?“

Zahanbene som pozrela na svoje nechty. Každý inak dlhý, končeky rozštiepené, kde tu sa rysoval dokonca onen povestný smútok za nechtami, dôsledok záhradníčenia. Svoje nechty som vždy považovala za nekvalitné. O to viac ma prekvapilo, keď z úst profesionálky zrazu počujem – umelé nechty pre vás, načo? Škoda vašich peňazí a práce dizajnérky. Dozvedám sa že mám nechty zdravé, iba zle ošetrované. Tiež na nich pácham jeden z najčastejších omylov – pilníkujem, či dokonca zastrihávam ich do špicata.

SkryťVypnúť reklamu

„Dámy si myslia si, že tak opticky predĺžia prsty a ruky budú pôsobiť štíhlejšie. Chyba, akurát sa nechty oslabia a zdeformujú. Pevnosť nechtov sa docieli tak, že sa nechajú rásť čím viac dorovna a potom sa tvarujú. Necht silnie, keď rastie aj do šírky, takže dnešné širšie zakončenia nechtov nie sú módnym trendom, ale podmienkou zdravého nechtu.“

Mnohým rukám teda pomôže iba základná manikúra. Treba na ňu chodiť zhruba každé tri týždne, trvá asi pol hodiny a s nechtami spraví zázraky. A na rozdiel od umelých nechtov, nie je finančne náročná. Krásne nechty sa dajú dosiahnuť aj vďaka špeciálnym voskom.

„Sú to japonské materiály známe niekoľko storočí. V Japonsku, a v Oriente vôbec, si totiž na nechty vždy potrpeli. Vosk sa jemne vtiera do nechtov, ktoré dostanú potrebnú výživu, vlhkosť a vzpruženie.“

SkryťVypnúť reklamu

Predlžovanie nemá bolieť

Samozrejme, je veľa žien, ktoré sú so svojimi nechtami právom nespokojné. Im je určené predlžovanie nechtov.

„Umelé nechty by som odporučila každému, kto nemá pekný tvar, má nekvalitné nechty, alebo nemá čas na každodennú starostlivosť o ne,“ vraví Ida Mrázová.

„Nechty sa najčastejšie predlžujú za pomoci akrylu alebo gélu. Čo sa týka výsledného tvaru, pri kvalitnej práci v podstate nie je rozdiel. Záleží najmä na nechtovej dizajnérke, aby si vybrala, ktorý spôsob jej viac vyhovuje. Rozhodne však odporúčam rozhodnúť sa iba pre jednu metódu, na tú sa špecializovať a potom pracovať iba s najkvalitnejšími materiálmi.“

Ida Mrázová zdôrazňuje, že hmoty, ktoré nechtové dizajnérky používajú, by mali mať certifikát o zdravotnej neškodnosti. Diplom či certifikát by mala mať aj dizajnérka.

SkryťVypnúť reklamu

„Pozor na lacné materiály. Dnes totiž existujú aj rôzne náhrady, ako sa hovorí za 2,50. Lenže, je to šetrenie na nepravom mieste. Aj preto odporúčam, aby sa každá dizajnérka rozhodla iba pre jednu z metód, ale tam potom investvovala v záujme zdravia svojho aj zákazníčok. Veľmi dôležité je to najmä v prípade špeciálnych lámp, ktoré sa používajú pri predlžovaní nechtov gélom. S lampou treba vedieť pracovať. Kvalitná lampa stojí 15- až 20-tisíc korún, pritom sú firmy, ktoré ju ponúkajú za dve až štyri tisícky. A tam už môže nastať problém. Žiarivka pracuje na základe ultrafialového lúča, preto sa smie používať len presne vymedzený čas a potom vymeniť. Lenže ženy často nevedia vypočítať, kedy žiarivku vymeniť, pracujú s ňou, kým nezhasne. Potom sa stane, že dáma má ruku pod lampou a cíti, že nechty pália. A to je už zle! Keď necht pod lampou páli, je to signál, že prebieha neželateľný chemický proces. Samozrejme, kvalitná lampa nie je zdraviu škodlivá. Veď ju bežne používajú aj dentisti. Ale iba žiarivka stojí okolo 6000 korún a spýtajte sa, ako často ju zubný lekár mení.“

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide?

Aký je princíp predlžovania nechtov? Na očistený a ošetrený necht sa kvalitným lepidlom nalepí takzvaný „umelý typ“. Je to vlastne umelý necht, ktorý má ideálny tvar. Podobne ako pri topánkach, existujú rôzne veľkosti. Vhodný typ sa nalepí zhruba do vrchnej polovice nechta, skráti do požadovanej dĺžky a upraví pilníkmi. Potom sa štetcom nanesie akrylová hmota či gél.

„Je to vlastne umelecká práca so štetcom, nie je vôbec jednoduché vytvoriť z každého uhla pohľadu krásne nechty, aby sa na celej ruke vzájomne napájali.“

Po stuhnutí hmoty sa predĺžený necht domodeluje pilníkmi, vyleští a nalakuje. Modelovacie hmoty možno použiť aj bez typu, napríklad na spevnenie, zacelenie alebo dotvarovanie narušeného prirodzeného nechta.

Nechty ako šperky

SkryťVypnúť reklamu

Aj nechtov sa dotýkajú módne trendy. Stále populárna je tzv. francúzska manikúra, kde sa bielym lakom nalakuje špička vzorne upraveného a vylešteného nechta. Na zvyšok nechta sa použije ružovkastý odtieň, alebo iba ochranný nadlak. Pri hollywoodskej manikúre sa na špičku nechta môžu použiť všetky odtiene farebného spektra lakov, vrátane najtmavších tónov.

Pri lakovaní nechtov platia nemenné zásady. V zime sa viac používajú tmavšie, takzvané kožuchové laky, v lete sú módne svetlejšie odtiene. Momentálne sú módne perleťové laky, ktoré opalizujú ako skutočné perly.

Čo sa týka zdobenia nechtov, pre každodenné nosenie aj na slávnostné príležitosti platí, že menej je viac.

„Samozrejme, ľudia sme rôzni, niekomu sa farebný cirkus na rukách páči. No pristane iba niekomu, určite skôr tínedžerom. Dámam by som odporučila elegantnú striedmosť. Ani na rukách predsa nemáme prsteň na každom prste. Radšej sa pohrať s jedným – dvoma nechtíkmi, na nich vytvoriť malé umelecké dielo.“

SkryťVypnúť reklamu

Možností, ako zdobiť nechty, je nekonečne mnoho. Od najjednoduchších – nalepiť nálepky z obchodu, po zložitejšie maľby, využívanie šablón, špeciálnej striekacej pištolky, ktorou sa farby na necht striekajú. Niekedy sú vzorované aj umelé typy, toto zdobenie je najtrvalejšie. Pri luxusnej úprave sa na zdobenie nechtov používa i lístkové zlato, striebro, bronz, môžu sa vsádzať štrasové kamienky, dokonca aj drahé kamene.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu