Pestujeme zemiaky pod netkanou textíliou

Zemiaky zaraďujeme medzi naše najdôležitejšie plodiny. Pre výživu obyvateľstva sú nevyhnutné, pre priemysel cenné, okrem toho slúžia aj pri výkrme hovädzieho dobytka a ošípaných. Zemiakové hľuzy obsahujú vitamíny A, B, E a najviac vitamínu C. Podľa použit


Zemiaky pestované pod čiernou netkanou textíliou prinášajú dobré úrody. FOTO – AUTOR


ia rozdeľujeme zemiaky na jedlé, priemyselné a hospodárske.

Jedlé zemiaky musia mať hľuzy vyrovnané, zdravé, čisté a nepoškodené. Tvar jedlých zemiakov má byť podlhovastý až podlhovasto-oválny, nie guľatý. Musia mať dobrú chuť, určitý stupeň varivosti, dužina má byť žltá až biela. Šupka má byť hladká, tenšia.

Zemiaky sa dobre prispôsobujú klimatickým podmienkam. Možno ich pestovať v nížinách a vysokých horách. Najlepšie im však vyhovujú mierne vlhké oblasti. Mráz zemiakom škodí, vňať mrzne už pri -3,5 oC. Škodia im aj vysoké teploty a nedostatok rovnomerných zrážok. Počas vegetácie vyžadujú teplejšie slnečné počasie a dobre rozložené dažďové zrážky. Najviac vlahy potrebujú zemiaky v čase kvitnutia. Pri skorších odrodách to býva od polovice júla, pri neskorších od začiatku júla do polovice augusta. Zemiakom sa najlepšie darí na piesočnato-hlinitých a hlinito-piesočnatých pôdach, akými sú všetky naše ľahké pôdy. Možno ich však pestovať i na hlinitých a ílovitých pôdach. Pred sadením ich treba dôkladne prekypriť. Nevhodné sú zamokrené, kamenisté a zaburinené pôdy. Dobre sa prispôsobujú kyslejšej pôdnej reakcii, mierne vápnenie kyslých pôd im neškodí. Dobrou predplodinou sú strukoviny, listová zelenina, hlúboviny, tekvice, uhorky, rajčiny a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zemiaky sadíme v období, keď je pôda v hĺbke 10 až 20 centimetrov prehriata na 8 oC. Najskôr ich vysádzame na ľahkých piesočnatých pôdach, ktoré sa rýchlejšie zohrievajú. Na ťažších pôdach, ktoré sa na jar pomalšie zohrievajú a pomalšie vysychajú, je termín sadenia neskorší.

Na dobre prekyprenej maštaľným hnojom vyhnojenej pôde pripravíme záhon, ktorého šírka závisí od šírky fólie. Záhradkárom vyhovuje fólia so šírkou 0,80 metra alebo 1 meter. Fóliu natiahneme takú dlhú, aká nám v záhrade vyhovuje. Okraje fixujeme prihrnutím zeminy, pretože na záhone zostáva až do dozretia a vyberania zemiakov. Postup sadenia zemiakov (skorých i neskorých) je taký, že po vytiahnutí fólie, stredom po dĺžke fólie dierkovačom s priemerom 8 cm urobíme otvory vo vzdialenosti, v akej chceme zemiaky sadiť (25, 30, 35 alebo 40 cm). V každom otvore urobíme aspoň do 10-centimetrovej hĺbky jamku, do ktorej vložíme (zasadíme) zemiak. Takto postupujeme po celej dĺžke fólie. Zemiaky potom prihrnieme zeminou, ktorú sme z jamky vybrali. Sadenie pod čiernou netkanou textíliou je takto ukončené.

SkryťVypnúť reklamu

Význam pestovania zemiakov pod čiernou netkanou textíliou spočíva v tom, že počas celej sezóny (vegetácie) nemusíme porasty okopávať, ošetrovať ani prihŕňať zeminu. Fólia zabraňuje rastu burín a tráv. Udržiava priaznivú mikroklímu, z vnútornej strany sa zráža vodná para, zadržiava sa vlhkosť. Štruktúra vlákna umožňuje dobrú priepustnosť vody pri daždi, pri polievaní alebo zavlažovaní. Pri použití fólie dosiahneme skorší zber asi o 10 až 14 dní, ochránime rastlinu pred neskoršími mrazmi, pred škodcami, krúpami, vetrom a podobne. Dosiahneme výbornú priepustnosť aj pre svetlo (85 %), zvýšime teplotu zakrytej pôdy o 3 až 5 oC. Oproti iným materiálom netkaná textília viac tlmí teplotné extrémy. Textília sa neleskne, a tým sa zužitkuje väčšina dopadajúceho svetla. Množstvo vody na zavlažovanie a počet závlah na záhone závisí od klimatických a pôdnych podmienok. Na ľahkých pôdach zavlažujeme častejšie a menšími dávkami vody, ako na ťažších pôdach. Prvý raz zavlažujeme v období torby kvetných pukov, čím podporíme intenzívny vývin rastliny a tvorby hľúz (počet), druhý raz po odkvitnutí.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienkou úspešného pestovania zemiakov je vhodná odroda a kvalitná sadba. Takúto sadbu získame od semenárskej firmy, ktorá sa zaoberá výrobou a distribúciou certifikovanej sadby, podľa semenárskych zásad. Veľký dôraz kladieme tiež na predkličovanie zemiakov. Klíčky musia byť silné, zdravé, dostatočne pevné, so zárodkami korienkov, ktoré sa dosiahnu za 3 až 4 týždne pri dennom osvetlení maximálne 6 hodín a vlhkosti 80 až 90 percent.

PAVOL SPIŠIAK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 205
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 779
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 672
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 595
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 067
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 907
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 716
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu