- pestovatelia možno budú raz liečiť choré rastliny aspirínom? Vedci zistili, že kyselina salycilová (účinná látka aspirínu, ktorá sa bežne vyskytuje aj v rastlinách) môže vyvolávať systémovú rezistenciu. Ak je rastlina napadnutá chorobou, infekcia sa nerozvinie, pretože tomu zabráni vyvolaná rezistencia. Výsledky pokusov nasvedčujú tomu, že kyselina salycilová jednak zosilňuje získanú systémovú rezistenciu po napadnutí chorobou, ale môže sa použiť aj pre primárnu rezistenciu.
- v záhradkách obyčajne nie sú zastúpené niektoré druhy ovocných drevín, ktorých plody sú bohaté na vitamín C? Patrí medzi ne aj nenáročný drieň, ktorý je rozšírený na okrajoch lesov v okolí Bratislavy, ale najmä na strednom a východnom Slovensku. Drieň nie je len ovocná, ale aj okrasná drevina. Bežne rozkvitá začiatkom marca, pri veľmi skorej jari už koncom februára, bohatými žltými kvetmi. Plody sú malé kôstkovičky (1,5 gramu s pomerne veľkou kôstkou), ktoré sa pri dozrievaní vyfarbujú do červenofialova. Darí sa mu na vápencovom podklade, slnečnom stanovišti, znáša však aj polotieň. Známy šľachtiteľ Gustav Čejka vyselektoval dva typy drieňa s plodmi vážiacimi v priemere až 6 gramov a s malou kôstkou. Obsah vitamínu C sa pohybuje od 150 do 220 mg %, čo je podstatne viac ako v citrónoch.
- rovnomerná vlhkosť pôdy je predpokladom dobrého rastu všetkých druhov zeleniny? Určité druhy zeleniny sú na jej zmeny veľmi citlivé a reagujú znehodnotením úrody. Kaleráb, reďkovka, reďkev, mrkva a hlávky niektorých hlúbovín reagujú na výdatnú závlahu po období sucha praskaním. Príčinou praskania kalerábu môže byť aj poškodenie nosatcom. Tento chrobák poškodzuje pletivo v srdiečku mladej rastliny, niekedy už pri predpestovaní. Buľva počas rastu praská v mieste poškodenia a často sa deformuje. Poškodenie je výraznejšie ako po šoku z vlhkosti.
- na dopestovanie kvalitného póru je dôležitý správny výber odrody a vhodný spôsob pestovania? Najcennejšou i najkvalitnejšou je biela časť rastliny, ktorá má byť čo najdlhšia. To docielime dvoma spôsobmi: opakovaným nakopcovaním, alebo výsadbou do rýh. Postupné prihŕňanie pri okopávkach je jednoduché. Pri výsadbe do rýh treba dodržiavať určité zásady. Predpestované rastlinky póru, hrubé ako ceruzka a dlhé asi 20 centimetrov, vysádzame kolíkom na dno ryhy. Ryhy potom postupne zapĺňame zeminou pri obrábaní, prípadne pri polievaní. (pav)