Podkopáčik špirálový môže mať v našich podmienkach v závislosti od priebehu počasia dve alebo tri generácie. Prvá generácia sa začína rojiť už počas kvitnutia jabloní, preto už po odkvitnutí stromov sa pripravme na prvý postrek. Z prípravkov sa osvedčili inhibítory tvorby chitínu (Dimilin a Nomolt), ktoré treba aplikovať v čase kladenia vajíčok. Správny termín ošetrenia sa môže presne stanoviť len pomocou feromónových lapačov, ktoré však u nás nie sú bežne na trhu. Preto vám odporúčam sledovať signalizačné správy ÚKSÚP-u uverejňované v sobotu vo Víkende denníka SME.
Ošetril som jablone pred kvitnutím proti múčnatke a chrastavitosti, no napriek tomu na nich nachádzam múčnatkou pokryté listové ružice. Kde sa stala chyba?
M. Š., Stupava
Múčnatkou napadnuté listové ružice vyrastajú z púčikov, ktoré boli infikované ešte v minulom vegetačnom období. Veľký počet infikovaných listových ružíc súvisí so silným výskytom múčnatky jabloňovej v minulom roku. Túto tzv. primárnu infekciu môžeme z jabloní odstrániť len mechanicky odrezaním napadnutých častí rastlín. Hneď potom však musíme stromy ošetriť protimúčnatkovými prípravkami prvý raz najneskôr tesne pred kvitnutím, druhýkrát ihneď po odkvitnutí. V prípade suchého a teplého počasia pokračujeme v ošetrovaní až do konca júna. Na postreky pred kvitnutím a po odkvitnutí sú vhodné prípravky, ktoré zároveň účinkujú aj proti chrastavitosti jabloní, pretože aj v boji proti chrastavitosti sú tieto dve ošetrenia rozhodujúce.
Ktorými prípravkami môžem zničiť červce na muškáte?
I. L., Bratislava
Na prvý postrek odporúčam použiť organofosfáty Basudin 600 EW, Sumithion Super alebo Ultracid 40 WP, na druhý postrek o 10 až 14 dní neskôr Applaud 25 WP zo skupiny inhibítorov tvorby chitínu. Keďže telo červca citrónovníkového je chránené voskovými vláknami, do postrekovej kvapaliny treba pridať aj zmáčadlo.
Ing. JURAJ MATLÁK
Foto – autor
Tohtoročná poradňa ochrany rastlín pre záhradkárov funguje od 17. marca do 10. októbra na týchto miestach:
1. Republikový výbor Slovenského zväzu záhradkárov (817 02 Bratislava, Havlíčkova 34, telefón: 02/54 77 54 22) každú stredu od 12.30 do 15.30 hodiny.
2. Predajňa vinohradníckych a záhradkárskych potrieb (Bratislava-Krasňany, Cyprichova 12, telefón: 02/44 88 95 89) každý utorok od 10.00 do 12.00 a každý štvrtok od 14.00 do 17.00 hodiny.
3. Predajňa záhradkárskych potrieb (Bratislava-Podunajské Biskupice, Biskupická 19, telefón: 02/45 24 98 46) každý pondelok od 14.00 do 16.00 hodiny.
4. Predajňa záhradkárskych potrieb (Bratislava-Petržalka, Jungmannova 20, telefón: 02/62 24 68 42) každú stredu od 17.00 do 18.00 hodiny.
Na všetkých uvedených miestach radí Ing. Juraj Matlák. Súrne zásielky so vzorkami rastlín posielajte na Republikový výbor Slovenského zväzu záhradkárov vždy v pondelok. Do stredy zásielka príde a v stredu po 14. hodine a v nasledujúcich dňoch v čase fungovania poradne sa môžete telefonicky informovať. Ak chcete písomnú odpoveď, priložte aj sedemkorunovú známku.