V Detroite sa skončil historický hiphopový summit - prišlo naň 17 000 účastníkov. Summit odštartoval masový vzdelávací a občiansky program pre milióny mladých hiphoperov, Hip Hop Team Vote. Kto sa zaregistruje na celonárodnej webovej stránke, môže sa stať aktívnym členom Hip Hop Teamu.
„Hiphopom robíme z mladých ľudí lepších občanov,“ vyhlásila raperská hviezda Russel Simmons pre CNN. Jedným z prominentných panelistov bol Detroitčan Eminem a jedným z iniciátorov summitu mladý detroitský starosta Kwame Kilpatrick. Je prvým významným politikom, ktorý na radnici púšťa rap, a súčasne prvým černošským lídrom, ktorý je čistým produktom hiphopovej éry. Summit vyznamenal Eminema cenou za výnimočne úspešnú podporu mládeže Detroitu a iných amerických miest.
Hiphop v Amerike v posledných rokoch silne expandoval aj do nehudobných sfér: módy, filmu a televízie, najmä vďaka Eminemovi a filmu 8 míľa. „Eminem nie je tvorcom nejakého bieleho rapu. Nepovažuje svoju hudbu za biely rap, ale za white trash rap, chudobný biely rap, v tom je rozdiel,“ tvrdí spisovateľ Nelson George, teoretik rapovej kultúry, v rozhovore pre nemecký denník Taz. Rap vďaka Eminemovi už nie je len záležitosťou černochov, ale záležitosťou chudoby.
Raperské hviezdy ako Russel Simmons dnes zarábajú milióny na platniach, televíznych šou, filmoch, móde a uzatvárajú spojenectvá s veľkým biznisom, ale ako tvrdí George, „patria sami sebe a ich život nemôže zruinovať nejaký vydavateľský boss, lebo hiphop prenikol a je absolútne rôznorodý. Má neuveriteľný úspech a zároveň sa stále ešte odohráva na ulici.“ Detroitský summit dokázal, že hiphop dnes predstavuje politickú silu. (mf)