
Zľava francúzsky prezident Jacques Chirac, poľský prezident Aleksander Kwasniewski a nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder.
FOTO - TASR/AFP
VROCLAV - Stretnutie najvyšších predstaviteľov takzvaného Weimarského trojuholníka - Poľska, Francúzska a Nemecka bolo pokusom o zlepšenie vzťahov medzi jeho členmi po skončení vojny v Iraku. Schôdzke predchádzala tohtotýždňová roztržka medzi Nemeckom a Poľskom, keď Varšava ponúkla Berlínu účasť v jednotkách irackých stabilizačných síl. Berlín ako silný odporca vojny to prijal s pobúrením.
Poľsko, jeden z najvýznamnejších spojencov Američanov počas vojny a budúci vojenský správca časti Iraku, bolo v posledných mesiacoch častým terčom kritiky Paríža aj Berlína. Varšavu obviňovali z nelojálneho postoja k Európskej únii, ktorej členom sa na budúci rok stane.
Poľsko sa bránilo, že má právo na suverénne rozhodnutia. Prezident Aleksander Kwasniewski, ktorého krajinu niektorí považujú za hovorcu budúcich nových členov únie, povedal: „Pokiaľ nemá Európa spoločné zahraničné pozície, Poľsku sa nedá vyčítať, že zaujíma vlastné postoje.“ Sklamanie z poľských postojov vyjadrovali hlavne nemeckí diplomati, ktorí podľa vlastných slov tvrdo bojovali za Poľsko počas európskeho summitu v decembri v Kodani. Na summite sa dolaďovali podmienky vstupu jednotlivých kandidátskych krajín, s ktorými bolo Poľsko nespokojné.
Podľa pozorovateľov vroclavský summit skupiny, ktorá vznikla pred jedenástimi rokmi s cieľom podporiť vstup Poľska do únie, bol prvýkrát skutočnou výmenou názorov, nielen „povinnou jazdou“. „Je to aj pre to, že Francúzi a Nemci pochopili, že Poliaci budú mať silný hlas v únii aj v NATO a ich vízia o zahraničnej politike podľa ich predstáv a záujmov sa nebude konať,“ povedal nemenovaný predstaviteľ poľskej diplomacie.
Janusz Reiter z varšavského Centra medzinárodných vzťahov pre Reuters povedal, že si nemyslí, že včerajšie stretnutie pomohlo k prekonaniu rozporov. „Je to kríza dôvery, jedno stretnutie ju neprekoná.“
(mik, reuters)