altera Schwimmera, bude zaoberať dôsledkami povojnovej rekonštrukcie Iraku na medzinárodné spoločenstvo. Na zasadnutí sa zúčastní aj zástupkyňa generálneho tajomníka OSN Luise Fréchettová a generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu Brunson McKinley.
Počas druhého dňa stretnutia, za predsedníctva ministra zahraničných vecí Malty Joe Borga, budú ministri diskutovať o budúcej úlohe RE v Európe bez deliacich čiar, s ohľadom na tretí summit hláv štátov a vlád RE. Predstavia tiež návrhy na zabezpečenie efektívnosti Európskeho súdu pre ľudské práva a preskúmajú možnosť budúcej činnosti RE v boji proti obchodovaniu s ľudskými bytosťami, pri podpore voľného pohybu osôb v širšej Európe a v boji proti terorizmu.
Pred zasadnutím budú otvorené na podpis tri právne nástroje Rady Európy: Dohovor o styku s deťmi, Protokol doplňujúci Európsky dohovor o potláčaní terorizmu a Dodatkový protokol k Dohovoru o trestnom práve a korupcii. Na záver zasadnutia minister zahraničných vecí Moldavska Nicolae Dudau, ktorý prevezme predsedníctvo vo Výbore ministrov po Joe Borgovi, predstaví ministrom-zástupcom program svojho predsedníctva na nasledujúcich šesť mesiacov.
Výbor ministrov je rozhodujúca inštitúcia RE. Pozostáva s ministrov zahraničných vecí členských krajín RE, alebo ich stálych diplomatických predstaviteľov v Štrasburgu. Je vládnou inštitúciou, na pôde ktorej sa rovnocenne diskutuje o názoroch jednotlivých štátov na problémy európskej spoločnosti. Zároveň je výbor kolektívnym fórom, kde sa formulujú stanoviská na jednotlivé výzvy v širokospektrálnej Európe. V spolupráci s Parlamentným zhromaždením RE dohliada na dodržiavanie základných hodnôt Rady a monitoruje ich dodržiavanie jednotlivými členskými štátmi.