Napríklad na Žilinskej univerzite ich býva medziročne v priemere asi 5 na každej z fakúlt. „Väčšinou študenti, ktorí sa dostanú do vyšších ročníkov už určitým výberom prešli a štúdium úspešne dokončia,“ konštatuje prorektor pre vzdelávanie Michal Pokorný.
Margita Granátová z Kancelárie pedagogickej činnosti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre SME potvrdila, že štátne skúšky vykonalo za posledné tri roky v priemere 1782 študentov ročne. Z tohto počtu len priemerne 10 absolventov vykonalo štátnu skúšku v 1. opravnom termíne, druhý opravný termín neabsolvoval nikto.
Na Technickej univerzite vo Zvolene nám povedali, že model štátnych skúšok je na ich fakultách rôzny a preto sa tieto štatistiky nedajú úplne zovšeobecniť. Potvrdili nám však, že napríklad vlani všetci študenti, čo sa zúčastnili štátnej skúšky, ju aj urobili.
„Upozorňujem však, že sa to týka samotného záveru, teda obhajoby diplomovej práce,“ hovorí prorektor pre vzdelávanie L. Scheer. „Než sa tam dostali, tak mnohí neboli úspešní na dielčich predmetových štátnych skúškach, kde sa index opakovania pohybuje na úrovni asi 1,2 – teda okolo 20 percent študentov musí predmetové štátne skúšky absolvovať v náhradnom termíne.“
Na pedagogickom oddelení, ani na oddelení vzťahov Univerzity Komenského nám nevedeli povedať, koľko študentov musí štátne skúšky opakovať. „Neviem, či sa takéto štatistiky vedú, a ak áno, tak asi len po fakultách,“ povedali nám. (sr)