
K vytúženému diplomu sa dostanú takmer všetci študenti, malé percento z nich však musí štátne skúšky opakovať. FOTO SME – SOŇA REBROVÁ
Tohto roku sa podarilo získať na nej štipendium aj slovenskému študentovi – Tomášovi Kubicovi z Popradu. „Je to veľký úspech, doteraz sa to žiadnemu Slovákovi nepodarilo,“ myslí si Marek Novotný, ktorý v New Yorku vydáva časopis pre slovenskú komunitu pod názvom Kriváň.
Tohto roku na University of New York v Prahe študuje asi 700 študentov zo 45 krajín sveta. Vyučovacím jazykom je, prirodzene, angličtina. Odbor Podnikový manažment, na ktorý sa hlásil Tomáš Kubica, vyjde v prepočte na 140 000 českých korún za rok.
Tomáš však hovorí, že sa na inú školu nehlásil a ak by nedostal štipendium, školné by si zaplatil.
„Niečo sa mi už podarilo získať od amerického sponzora, na zvyšok by som si zobral pôžičku.“
Podľa neho totiž ide o vec prestíže a kvality vzdelania. Myslí si, že stredné školy máme lepšie ako americké, ale vysoké školy nie. „Na tejto škole sa neučí ako u nás, že človek príde raz-dvakrát za semester na nejakú prednášku. Vyžaduje sa pravidelná dochádzka, pravidelne dostávate úlohy, pravidelne sa robia testy. Študenti sú vedení k samostatnosti a nezávislosti. A tým, že je to súkromná škola, viac sa snažia, je tam konkurenčné prostredie,“ vysvetľuje Tomáš Kubica. Páči sa mu aj to, že študuje na americkej univerzite a nemusí ísť až do Štátov. „Ak však budem chcieť, po dvoch rokoch štúdia môžem odísť na materskú univerzitu a doštudovať.“
Ako sa mu podarilo štipendium získať? „Každý rok sa vyhlási téma, na ktorú majú študenti napísať prácu v anglickom jazyku. Práca mala mať rozsah 4-5 strán, ja som napísal asi 50, takže desaťnásobok,“ hrdí sa. „K práci som urobil multimediálne cédečko s obrázkami, esejou, vlajkami Európskej únie.“
Tomáš získal druhé miesto, teda rok štúdia zadarmo. Verí však, že aj v budúcom roku dostane štipendium, a to prospechové.
Po ukončení školy chce ísť pracovať do zahraničia. Už dnes premýšľa nad tým, kam. „Londýn alebo Amsterdam,“ priznáva sa. „Dobrá znalosť anglického jazyka a akceptácia diplomu v zahraničí mi otvoria dvere, veď už o rok budeme v únii. Aby som uspel, učím sa aj nemčinu a na univerzite sa chcem naučiť po nemecky.“
SOŇA REBROVÁ