
Poisťovne vlani z povinného poistenia áut zaplatili viac ako miliardu korún. Škodovosť a zdedený deficit v rezervách Slovenskej poisťovne je podľa nich taký veľký, že poistka budúci rok opäť zdražie. Zatiaľ sa nevie, o koľko. Poisťovne sadzby zrejme už bez akýchkoľvek zásahov štátu vypočítajú až na jeseň.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Za škody na cestách vlani zaplatili poisťovne štyri miliardy korún. Z toho jedna miliarda sa týkala povinne zmluvného poistenia áut. Od motoristov len na tomto poistení vybrali takmer šesť miliárd.
Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov, ktorá poisťovne predávajúce povinné poistenie združuje, minuloročné číslo nie je konečné. „Poisťovne sa môžu o následkoch nehôd dozvedieť neskôr,“ povedal Martin Fučík z kancelárie.
Kým pred dvoma rokmi bol podiel vyplatených náhrad a prijatého poistného 69 percent, vlani to bolo 19 percent. „Poisťovne majú vytvorené rezervy na 15 100 prípadov v celkovej sume 4,6 miliardy korún,“ vysvetlil Fučík. Podľa Fučíka rozdiel nespôsobilo to, že by vybavovali poistné udalosti dlhšie.
Tabuľka ukazuje, že pred desiatimi rokmi prestalo na určitý čas poistné stúpať, škody však rástli. Tak vznikol deficit v rezervách, na ktorý sa teraz všetky poisťovne musia poskladať. Svoje náklady prenášajú do poistného. Vlani, v prvom roku liberalizácie trhu, poistné v priemere stúplo o tridsať percent, tento rok o polovicu.
O koľko viac zaplatia na povinnej poistke majitelia áut budúci rok, zatiaľ presne nikto nevie. „Predpokladáme, že dôjde k navýšeniu poistného na rok 2004,“ povedal prednedávnom Pavol Pitoňák z Generali. Podľa poisťovní k zdraženiu prispeje aj vstup do Európskej únie.
Vláda schválila pred dvoma týždňami zákon, ktorý výšku poistného úplne uvoľní už od budúceho roka. V súčasnosti určuje, že poistné závisí od objemu motora a poisťovne mohli produkt zdražovať len primerane k rastu škodovosti alebo k inflácii. Od januára by malo poistné závisieť iba od trhu. V najbližších rokoch pravdepodobne motoristi ešte zmenu v kategorizácii podľa kubatúry nepocítia. „Pre relatívne krátke obdobie skúseností jednotlivých poisťovní s týmto produktom nepredpokladáme zmenu výpočtu v nadchádzajúcom roku,“ dodal Pitoňák.
Novelou bude povinné poistenie upravené rovnako ako v Európskej únii. Zdokonaliť sa má napríklad systém zelenej karty. Poisťovňa bude musieť mať v každom členskom štáte svojho zástupcu, aby bolo vybavovanie poistných udalostí v zahraničí rýchlejšie a jednoduchšie. Podľa toho, ako stihnú zákon schváliť poslanci, bude platiť od júla alebo augusta.