upom do EÚ myslia jeho obyvatelia vážne," uviedol na otázku agentúry SITA, čo by odkázal slovenským voličom v súvislosti s víkendovým referendom veľvyslanec Portugalska pre SR so sídlom vo Viedni Carlos Neves Ferreira.
"Výsledok referenda o vstupe do Európskej únie na Slovensku je interným problémom SR. Radi by sme videli dobré výsledky, ale nech už referendum dopadne akokoľvek, nebude to mať priamy efekt na hodnotenie SR zo strany Portugalska," uviedol. Dnes ešte nie je známy dátum hlasovania portugalského parlamentu o pristúpení nových kandidátskych krajín do únie, ale v podstate všetky politické strany zastávajú k rozšíreniu EÚ kladný postoj. Na otázku, ako vnímal referendovú kampaň na Slovensku Ferreira uviedol, že hoci "nikdy sa nedá urobiť všetko, z Viedne sa zdá, že vláda SR urobila dosť."
Na margo voľného pohybu osôb, pracovnej sily, tovarov a služieb Ferreira uviedol, že Portugalsko zaujíma veľmi liberálny postoj v týchto otázkach a určite nemá v úmysle uprieť tieto práva novým členským krajinám. Bude však záležať na bilaterálnych rokovaniach medzi konkrétnymi štátmi a dosiahnuté dohody budú musieť tiež rešpektovať geopolitické danosti regiónov. V prípade Portugalska budú samozrejme dôležité dohody, ktoré SR dosiahne, napríklad, so Španielskom. "Vo všeobecnosti pristupujeme k týmto otázkam liberálne, ale bilaterálne dohody nesmú byť asymetrické vzhľadom na dohody medzi inými členskými štátmi," uviedol Ferreira.
Čo sa týka budúcnosti únie, Ferreira vyhlásil, že Portugalsko vidí v Európskej komisii záruku rešpektovania pozícií a záujmov aj menších členských krajín, a preto je za zachovania súčasného rozloženia právomocí medzi komisiou, parlamentom a radou. "Portugalsko je za zachovanie systému rotujúceho predsedníctva a je proti vytvoreniu novej funkcie prezidenta EÚ," dodal. Portugalsko sa minulý mesiac v Aténach pripojilo ku skupine "rovnako zmýšľajúcich krajín", ktorej členom je aj SR, a ktoré chcú presadzovať zachovanie rotujúceho predsedníctva EÚ.
K otázke budúcej obrannej politiky EÚ Ferreira uviedol: "V prvom rade musíme posilniť európsky pilier NATO. Portugalsko však v zásade nie je proti vytvoreniu a vývoju iných bezpečnostných a obranných zložiek v Európe, tie by však v žiadnom prípade nemali byť utvárané v protiklade k iným členským krajinám NATO," uviedol. Najdôležitejšie v tejto otázke bude podľa neho dohodnúť, dosiahnuť a rozšíriť spôsobilosť a kompatibilitu národných armád, ktoré NATO vytvárajú. Portugalsko je za posilnenie obrannej politiky NATO a v žiadnom prípade nevylučuje, že práve NATO bude naďalej zodpovedné za bezpečnosť v Európe. Krajina preto nevidí dôvod na vytvorenie nových obranných štruktúr EÚ tak, ako to navrhlo v apríli Nemecko, Francúzsko, Belgicko a Luxembursko