o prestíži policajného povolania, ktorý vlani urobilo Oddelenie analýz a bezpečnostných činností Akadémie Policajného zboru v Bratislave.
Občania si síce uvedomujú, že policajti sú potrební, že ich práca je fyzicky a psychicky náročná, zodpovedná, ich nevraživosť to však nemení.
Najnegatívnejšie sú vnímané najmä tie znaky povolania policajta, ktoré občania bezprostredne vnímajú pri styku s nimi. Tam patrí úroveň odbornej pripravenosti policajtov, ich autorita, dodržiavanie pravidiel disciplíny a profesijnej morálky, úroveň ich komunikácie a správania k občanovi. Z 1152 dotazníkov vyplynulo, že policajtov si menej vážia muži ako ženy, prestíž policajného povolania klesá so zvyšujúcim sa vekom respondenta a s vyšším vzdelaním. Sympatickejšie hodnotia policajtov obyvatelia menších obcí. Najvyššiu prestíž má policajtské povolanie v Košickom kraji, najhoršiu v Bratislavskom.
Policajnému zboru vyjadrilo dôveru 48,3 % opýtaných, naopak, nedôveru 48,7 % opýtaných. Polícii viac dôverujú ženy ako muži, občania so základným vzdelaním, dôchodcovia, mladiství. Z pohľadu regiónov najviac dôverujú polícii občania Bratislavského kraja, najvyššiu nedôveru zaznamenali v Trnavskom kraji.
Ideálny policajt by podľa respondentov mal byť odborne pripravený, zodpovedný, psychicky a fyzicky odolný, mal by mať autoritu a vážnosť. Občania požadujú prísnejší výber uchádzačov, zlepšenie vybavenia, posilnenie právomocí, vyšší počet hliadok, skvalitnenie odbornej prípravy, zlepšenie morálnych kvalít, nepodplatiteľnosť, dobré komunikačné schopnosti a tiež schopnosť korektne konať.
„Úsilie o vyššiu prestíž povolania policajta si vyžaduje sprísniť výber uchádzačov o služobný pomer a zvyšovať odbornú pripravenosť, skvalitniť výchovnú prácu s policajtmi, ako i zvyšovať efektívnosť a spoľahlivosť činností súvisiacich so základným poslaním a úlohami polície,“ konštatuje sa na záver prieskumu. (mar)