Ošetrujúci lekár rozhodol o ich hospitalizácii na internom oddelení. „Manželia zostali zatiaľ na pozorovaní, ale ich stav je už stabilizovaný,“ povedala včera staničná sestra oddelenia Drahomíra Kavčiaková.
Tento rok na otravu hubami zatiaľ nikto nezomrel. V toxikologicko-informačnom centre bratislavskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika Dérera však evidujú 31 prípadov otráv.
V minulom roku zaznamenali 160 otráv, z ktorých štyri boli smrteľné. Podľa Silvie Plačkovej z centra po konzumácii húb prišli o život tri deti a jedna staršia žena. Oveľa horšia situácia v počte smrteľných otráv bola v roku 1999, keď zomrelo osem ľudí. Najviac prípadov otráv je z oblastí Trenčína, Piešťan, Bojníc, Ilavy či Popradu.
Pri otrave hubami je dôležité včasné diagnostikovanie. Bolesti brucha, hnačky, zvracanie sa môžu prejaviť individuálne po dvoch, ale aj po 24 hodinách.
Neskoré vyhľadanie lekárskej pomoci sa stalo osudným mnohým – na otravu hubami zomreli. Preto treba nosiť so sebou hubársky atlas a pri akejkoľvek pochybnosti vyhľadať odbornú pomoc. Hubárske poradne fungujú popri Bratislave aj v Liptovskom Mikuláši, Košiciach a od tohto roku aj v Žiline.
(tasr)