PO MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI Kanadskí hokejisti v historickej bilancii zlatých medailí (22) dostihli Sovietsky zväz. V návrate titulu do hokejovej kolísky možno vidieť aj symboliku, že športu ako súčasti kultúry sa dlhodobo lepšie darí v civilizovanom spoločenskom systéme. Najmä, ak má zároveň mohutný základ v prirodzenej tradícii ako v Kanade.
Aj negatívna motivácia zabrala
Bývalý Sojuz je mŕtvy, no jeho výnimočná efektívnosť v športe ostane navždy v análoch. Sovietsky medailový kombajn však tlačila motivácia, ktorá bola odvodená od totalitných princípov. Vrcholový šport a v rámci neho aj hokej bol nástrojom štátnej propagandy, ktorá za každú cenu potrebovala výsledky ako dôkaz vyspelosti socialistického systému v pretekoch antagonisticky rozdeleného sveta. V praxi to vyzeralo, že v armádnom tíme CSKA a niektorých ďalších špičkových kluboch (Dinamo, Krídla Sovietov) sa direktívne sústredili najlepší hráči z obrovskej krajiny, kde z nich núteným drilom vybrúsili špičkovú zautomatizovanú mašinu, ktorá málokedy na svetových šampionátoch či olympiádach zaváhala. Aj v týchto podmienkach vyrástli generácie skvelých hokejistov napriek tomu, že boli stresovaní negatívnou motiváciou: ak nevyhráš, stratíš výhody, ako možnosť cestovať do zahraničia, prednostne si kúpiť auto, získať byt. V súčasnosti už všade na svete funguje pozitívna motivácia podľa zákonov športového biznisu a slobodnej voľby.
V Sovietskom zväze boli miliónové mestá, kde v obchodoch nebolo možné kúpiť korčule a hokejku. Masovosť sa napĺňala formálnymi výkazmi o účasti na celozväzovom systéme turnajov o Zolotuju šajbu. Aktívnym hokejistom sa stal papierovo každý pionier, hoci nikdy nestál na korčuliach.
Za všetkým hľadaj peniaze
V Rusku dodnes existuje niekoľko hokejových stredísk, v ktorých dožívajú tichonovovské metódy, ktoré stále finalizujú relatívne dosť talentov. No zároveň dramaticky rastie nákup najlepších hráčov nielen z Európy, ale i z Kanady. Tento v minulosti absolútne nepredvídateľný obrat je postavený na peniazoch. V Rusku je dostatok surovín i silných bankových subjektov, aby si kluby kúpili trénerov formátu Ivana Hlinku či Vladimíra Vůjteka i nášho čerstvého medailistu Miroslava Hlinku.
Podobne si kanadský hokejový materiál roky kupujú ekonomicky silnejšie americké kluby NHL. Výsledok reprezentácie USA (padli až do skupiny o záchranu) na poslednom šampionáte je výstražným dôsledkom.
Kvalita gradovala v závere
Vo Fínsku gradovala kvalita v záverečných vyraďovacích bojoch. Nezabudnuteľný ostane štvrťfinálový zvrat v dueli Fínsko - Švédsko 5:6, v ktorom domáci viedli už 5:1. Vysokú úroveň mali obe semifinále i oba zápasy o medaily. Zaujímavosťou zostane, že Čechom v rozhodujúcej chvíli - v semifinále s Kanadou vyhoreli brankári - a prvýkrát českú veľmoc na kľúčovom hokejovom poste zatienil náš Ján Lašák.
Pred Carterom to povedal Šatan
Šťastný strelec zlatého gólu Kanady v predĺžení Anson Carter so zlatou medailou povedal, že jeho tím našiel vo finále správnu chémiu a na ľade výborne komunikoval.
Nezávisle od Cartera slová komunikácia a chémia spomenul slovenský kapitán Miroslav Šatan ešte pred prvým zápasom na MS. Potom aj ďalší hráči vrátane Richarda Kapuša, ktorý nemá skúsenosti zo zámorského hokeja, zdôrazňovali potrebu neustálej komunikácie.
„Za mojej hráčskej kariéry tieto termíny neboli ešte frekventované. Je zrejmé, že chémiou sa myslí optimálne zosúladenie krídelníkov s centrom alebo obrany s útočníkmi, aby boli na rovnakej vlnovej dĺžke. Pri komunikácii nejde len o verbálnu výmenu názorov, ale skôr o komunikáciu pohybom, výmenou pukov, spoločnou zaangažovanosťou na ľade,“ povedal Peter Šťastný.
Význam komunikácie a chémie stúpa v súbojoch vyrovnaných tímov, v ktorých sú jednotlivci špičkovo vybavení technicky i korčuliarsky.
Priveľa hluchých zápasov
Odborníci počas šampionátu vo Fínsku okrem pozitívnych referencií na úroveň vyraďovacej časti poukazovali na dosť vysoký počet hluchých zápasov v základnej i osemfinálovej skupine, kde favoriti až nudne dominovali nad outsidermi. Množia sa aj hlasy o neúnosnej dĺžke turnaja, ktorá odradila viaceré hviezdy NHL po ťažkej sezóne. O rok sa v Česku hrá šampionát rovnakým systémom ako v posledných rokoch. Na júnovom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie v španielskej Marbelle sa dá očakávať iniciatíva zameraná na zmenu modusu turnaja. Česi navrhujú obdobu olympijského modelu s elitnou šestkou (osmičkou), ku ktorej by sa pridali ďalší dvaja (štyria) z predchádzajúcej kvalifikácie. Dá sa však očakávať silný odpor krajín z rangu 6. - 8. miesta (Nemecko, Švajčiarsko), ktoré sú oporou marketingu IIHF.